Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Politycy i funkcjonariusze podejrzani o związki z mafią

23 maja funkcjonariusze rumuńskiej agencji antykorupcyjnej zatrzymali w stolicy kraju Bukareszcie i w Konstancy 28 osób podejrzanych m.in. o przyjmowanie łapówek i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród aresztowanych znajdują się politycy, policjanci i pogranicznicy. Wobec zatrzymanych wystąpiono z wnioskiem o miesięczny areszt.

Jednym z zatrzymanych przez Krajowy Departament Antykorupcyjny (Direcţia Naţională Anticorupţie - DNA) okazał się Laurentiu Mironescu - były sekretarz generalny w ministerstwie spraw wewnętrznych. Informacje dostępne w mediach wskazują, że interesy prowadzone przez Mironescu i jego kompana - senatora Mirceę Baniasa - mogły narazić budżet na straty rzędu miliona euro.


Prasa przytacza zarzuty formułowane przez obecnego ministra spraw wewnętrznych Traiana Igaşa, który oskarża rumuńskie służby o chęć ukrycia skandalu przed opinią publiczną. Z kolei Presseurop.eu za najbardziej poczytną gazetą w Rumunii 'Evenimentul Zilei" podaje, że poprzez źle naliczone cła, z każdego kontenera importowanych do Rumunii towarów mafia otrzymuje od kilkuset do 5 tysięcy euro.

Liczba osób zatrzymanych w związku z korupcją w straży granicznej i celnej zbliża się do 200. W lutym tego roku aresztowano około 150 funkcjonariuszy, mających ułatwiać przemyt towarów przez przejścia graniczne z Mołdawią, Ukrainą i Serbią.

W styczniu tego roku ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Francji - Thomas de Maiziere oraz Brice Hortefeux - ostrzegali Komisję Europejską przed włączeniem Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen - obszaru, na którym zniesiona jest kontrola osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, przy wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Jak podał "Daily News & Economic Review", ministrowie tłumaczą to zagrożeniem bezpieczeństwa Unii.Źródła:

http://www.presseurop.eu/en/content/news-brief-cover/674141-corruption-war-heart-state

http://www.balkaninsight.com/en/article/romanian-government-to-press-for-interior-ministry-reform

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/newsbriefs/setimes/newsbriefs/2011/05/24/nb-07

http://www.romaniapress.com/news-10015084.html

http://english.hotnews.ro/stiri-top_news-8736594-update-all-28-suspects-the-corruption-case-the-port-constanta-received-temporary-arrest-warrants-including-former-interior-ministry-secretary-general-laurentiu-mironescu.htm

http://www.againstcorruption.eu/story/anti-corruption-prosecutors-raid-customs-officials--ministry-official--and-senator

 

 

do góry