Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bank Światowy upomina Autonomię Palestyńską

Premier Salam Fayyad liczy, że w kolejnych 3 latach zagraniczna pomoc dla Autonomii Palestyńskiej sięgnie niemal 5 miliardów dolarów.Jednak w ostatnim tygodniu Bank Światowy wystawił niską ocenę jej zmaganiom z korupcją w sektorze publicznym.

 Chodzi tu o pociągnanie do odpowiedzialności skorumpowanych wysokich rangą urzędników. Zagraniczne media podnoszą, że opinia Banku ma spore znaczenie w obliczu ogromnej pomocy, jaką każdego roku otrzymuje Autonomia.


Na początku 2010 roku izraelska telewizja Channel 10, opierając się na doniesieniach Fahmi Shabaneha - byłego szefa palestyńskiego wydziału antykorupcyjnego, ujawniła korupcję wyższych przedstawicieli Autonomii Palestyńskiej. W grę mogły wchodzić olbrzymie sumy, jakie do Autonomii docierały z innych krajów arabskich oraz Unii Europejskiej. Shabaneh przekazał izraelskim mediom 10 pudeł z dokumentami i taśmami obejmującymi zdarzenia z ostatnich sześciu lat. Miały one dowodzić pobierania przez wysokiego rangą przedstawiciela Autonomii Palestyńskiej z kont setek milionów dolarów. Wśród kompromitujących materiałów rzekomo znajdowało się również nagranie, na którym Rafiq Al-Husseini - szef biura prezydenta Mahmuda Abbasa - oferuje kobiecie pracę w zamian za seks.

Informacje ujawnione przez Shabaneha wstrząsnęły całym światem arabskim. Jest to bowiem pierwszy raz w historii, kiedy wysoki rangą przedstawiciel służb bezpieczeństwa wysunął takie zarzuty przeciwko wpływowym urzędnikom.

Shabaneh uruchomił stronę internetową hekayaty.com, co w języku arabskim oznacza "moja historia". Na jej łamach co tydzień umieszcza nowe informacje o kolejnych sprawach korupcyjnych, z udziałem najważniejszych urzędników.

Źródła:

http://www.chron.com/disp/story.mpl/ap/business/7569937.html

http://www.heraldextra.com/business/article_96ce4117-e231-5a7d-8996-21b8e7a6ed6f.html

http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/NEWS/0,,contentMDK:22922472~pagePK:64257043~piPK:437376~theSitePK:4607,00.html

http://washmena.wordpress.com/2011/04/13/palestine-world-bank-grants-us3-million-for-gaza-water-and-sanitation/

 

 

do góry