Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zielone światło dla wznowienia procesu Chiraca

Francuski sąd apelacyjny uznał, że proces byłego prezydenta Jacquesa Chiraca może zostać wznowiony. Jednocześnie odrzucił wniosek obrony o zbadanie konstytucyjności niektórych zarzutów.

Proces byłego prezydenta, który odpowiada na zarzuty sprzeniewierzenia środków publicznych oraz nadużycie zaufania, ruszył w marcu 2011 roku, po 11 latach prawnych przepychanek. Jednakże już na drugiej rozprawie został zawieszony, gdyż obrona jednego ze współoskarżonych złożyła wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych zarzutów. Jej zdaniem doszło do ich przedawnienia, gdyż odnoszą się do wydarzeń z pierwszej połowy lat 90-tych XX wieku.


Rozpatrujący wniosek sąd apelacyjny nie podzielił jednak wniosku obrony. Uznał on, że brak jest podstaw, by wniosek przekazywać do Rady Konstytucyjnej, która to decyduje o zgodności przepisów z francuską konstytucją.

Chiracowi zarzuca się, że w okresie, kiedy piastował funkcję mera Paryża, utworzył w miejskiej administracji sieć fikcyjnych stanowisk, na których zatrudnieni mieli być członkowie jego partii. W przypadku wyroku skazującego byłemu prezydentowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 150 tysięcy euro.

Proces wznowiony ma być 20 czerwca, kiedy to wyznaczona zostanie data kolejnej rozprawy.


Źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-13475114

http://www.france24.com/en/20110520-french-appeals-court-rules-chirac-corruption-trial-can-go-ahead-justice#

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/8526422/Jacques-Chirac-corruption-trial-can-go-ahead.html

 

 

do góry