Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy demaskator zdemaskuje Katar?

Władze FIFA zamierzają spotkać się z demaskatorem, który ma mieć dowody na korupcję przy wyborze organizatora Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 roku.

Organizacja turnieju w 2022 roku przyznana została piłkarskiej federacji z Kataru. Zwycięstwo zaczęło jednak wzbudzać kontrowersje, gdyż kandydatura ta pozostawiła za sobą takie uznawane za faworytów kraje, jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Poza tym panujący w kraju wybitnie gorący, pustynny klimat stał się powodem spekulacji, czy w ogóle będzie możliwe rozegranie w nim spotkań.

Do demaskatora, który miał uczestniczyć w przygotowaniu i promocji katarskiej kandydatury, dotarł brytyjski „Sunday Times”. Dziennikarze gazety wyrazili zgodę na ujawnienie władzom FIFA personaliów tej osoby, mało tego, postanowili stawić się wraz z nim przed obliczem władz Światowej Federacji Piłkarskiej, by mógł on złożyć zeznania i zaprezentować dowody na potwierdzenie formułowanych zarzutów.

A są one nie byle jakiej wagi. Mowa jest bowiem o tym, iż Katar zwycięstwo w rywalizacji zapewnił sobie dzięki przekupstwu 2 przedstawicieli komitetu, który miał dokonać wyboru najlepszej kandydatury. W zamian za 1,5 miliona dolarów łapówki każdy, wiceprezydent FIFA Issa Hayatou oraz przedstawiciel Wybrzeża Kości Słoniowej Jacques Anouma mieli zgodzić się oddać głos na arabskiego kandydata.

W czwartek, 19 maja 2011 roku, prezydent FIFA Sepp Blatter zadeklarował, że władze federacji spotkają się z demaskatorem, by wysłuchać tego, co będzie miał do zakomunikowania i po przyjrzeniu się przedstawionym dowodom podjąć dalsze kroki.

Były przewodniczący angielskiej federacji piłkarskiej, która zajmując ostatnie miejsce, uznana została za największego przegranego wyborów organizatora z grudnia 2010 roku, stwierdził podczas przesłuchania przed komisją parlamentarną, że również 4 innych członków liczącego sobie 22 osoby gremium elektorskiego, sugerowało gotowość przyjęcia nienależnych korzyści.

Całej sprawie smaczku dodaje fakt, że zbliżają się czerwcowe wybory prezydenta FIFA. Rządzący od 12 lat Blatter zapowiedział, że zamierza się ubiegać o kolejną reelekcję. Jedną z jego przedwyborczych deklaracji jest hasło walki z korupcją. Jego rywalem w tych wyborach będzie kierujący Azjatycką Konfederacją Piłkarską Katarczyk Mohamed Bin Hammam.


Źródła:

http://www.bloomberg.com/news/2011-05-19/soccer-body-to-get-bribery-evidence-from-whistleblower-blatter-says.html

http://www.straitstimes.com/BreakingNews/Sport/Story/STIStory_670404.html

 

 

do góry