Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porozumienie FIFA i Interpolu

20 milionów dolarów ma kosztować walka z ustawianiem meczów w piłce nożnej. Taką kwotę przewiduje ostatnie porozumienie Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej i Interpolu.

Antykorupcyjne programy połączonych sił zostaną rozłożone na 10 lat. Skierowane będą na prewencję, chociaż u ich podstaw można się dopatrywać ujawnienia skandali z obstawianiem meczów. Śledztwa w tej sprawie prowadzone są w  Finlandii i Niemczech.  Policja w kilku krajach europejskich już zajmuje się międzynarodową siatką, która czerpała zyski z takiego procederu.


Gazety  informowały niedawno także o ustawianiu wyników innej dyscypliny.  Angielski związek wyścigów konnych bada sprawę domniemanego zaangażowania 2 właścicieli koni w korupcyjny proceder ustawiania wyników zawodów. Dziennik sugerował, iż postępowanie może dotyczyć całego systemu nieuczciwego ustawiania wyników gonitw, który mógł trwać od wielu lat.

Praktyka ustawiania meczów ma ogólnoświatowy zasięg.  Konfederacja Futbolu Afrykańskiego potwierdziła na przykład,  że kilku egipskich sędziów piłkarskich przyznało, iż próbowano ich skorumpować. W ten sposób usiłowano "ustawić" odbywający się pod koniec marca w ramach eliminacji Ligii Mistrzów mecz między klubami TP Mazembe (Kongo) i Simba (Tanzania).

 

Źródła:

http://www.telegraph.co.uk/sport/football/8501646/Match-fixing-Fifa-and-Interpol-join-forces-in-20-million-bid-to-fight-match-fixing-menace.html


http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=75&id=5128

 

 

do góry