E&Y: sektor energetyczny najbardziej narażony
Firma doradczo-audytorska Ernst&Young opracowała listę 10 sektorów najbardziej narażonych na pociągnięcie do odpowiedzialności za korupcję na podstawie mającej wejść w życie w Wielkiej Brytanii Bribery Act.
Ustawa dopiero wejdzie w życie, brak jest zatem wskazowek, jak Serious Fraud Office zamierza interpretować i egzekwować jej zapisy. Z tego względu E&Y postanowiło, niejako poprzez analogię, stworzyć swój ranking na bazie analizy praktyki stosowania amerykańskiej ustawy antykorupcyjnej FCPA, na której wzorowana jest brytyjska. Motywowane jest to również bliskimi związkami pomiędzy instytucjami wymiaru sprawiedliwości obu państw.
Zdaniem autorów zestawienia, najbardziej zagrożone korupcją są sektory energetyczny, farmaceutyczno-medyczny oraz produktów detalicznych. Na kolejnych miejscach uplasowały się przemysł technologiczny, nieruchomości, samochodowy, telekomunikacyjny. Dalsze lokaty zajęły branża zarządzania aktywami, bankowa oraz administracja państwowa i branża wydobywcza. Jak jednak zaznaczył David Lister, szef zespołu, który opracował zestawienie, wyższe miejsce w rankingu nie oznacza, że firmy z danego sektora są bardziej skorumpowane, a że działają w środowisku, w którym występuje większe ryzyko zaistnienia korupcji. Dodał on ponadto, iż brak jasnych reguł odnośnie drobnych gratyfikacji, które są codzienna praktyką w sektorze energetycznym, stanowi dodatkowy czynnik narażający go na postępowanie karne.
E&Y oparło swoje badanie na analizie 118 spraw, którymi zajmował się na przestrzeni lat amerykański wymiar sprawiedliwości w oparciu o zapisy FCPA. 18 procent z nich dotyczyło branży energetycznej, 13 procent farmaceutyczno-medycznej, zaś 12 procent detalicznej. W toku prowadzonych postępowań najczęściej, bo w 30 przypadkach, dochodziło do poszukiwania odszkodowania w procesach cywilnych. Niemal równie częste były wyroki w procesach karnych (29 przypadków) oraz zawarcie ugody sądowej (28 przypadków).
Brytyjska ustawa antykorupcyjna Bribery Act wejdzie w życie w lipcu 2011 roku i ma zrewolucjonizować krajowe przepisy dotyczące zwalczania przekupstwa w obrocie biznesowym. Z uwagi na opór przedsiębiorstw i zgłaszane wątpliwości rząd wydał wskazówki dotyczące tego, jak przepisy ustawy mają być interpretowane i w przyszłości stosowane oraz jak firmy mają się przystosować do jej regulacji. Od opublikowania tychże wytycznych uzależniony był termin wejścia w życie ustawy.
Źródło:
http://www.ey.com/UK/en/Newsroom/News-releases/Assur---11-5-9---Oil-and-gas-sector-most-at-risk-from-investigation-under-the-UK-Bribery-Act