Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ombudsman Gutierrez ustępuje

W dniu 29 kwietnia 2011 roku Merceditas Gutierrez, stojąca na czele filipińskiej instytucji antykorupcyjnej Ombudsmana, wręczyła prezydentowi kraju rezygnację z zajmowanego stanowiska. Uczyniła to w momencie, gdy od tygodni toczyło się wobec niej postępowanie o usunięcie z urzędu.

Na konferencji prasowej, zorganizowanej wkrótce po złożeniu rezygnacji, Gutierrez oświadczyła, iż jako funkcjonariusz państwowy czuje się zobowiązana przedłożyć interes publiczny nad zamieszanie wokół kierowanej przez nią instytucji. Walka przed parlamentem w swojej obronie nazbyt absorbowałaby uwagę zarówno jej, jak i władzy ustawodawczej, co doprowadziłoby do zaniedbania statutowej działalności. Jak donoszą jednak media, jej decyzja może stanowić również wybieg, by uniknąć pozbawienia funkcji w wyniku doprowadzonej do końca procedury impeachmentu.


Prowadzone wobec niej postępowanie miało związek z zarzutami, iż za kadencji poprzedniej prezydent Filipin, Glorii Macapagal-Arroyo, udzielała ochrony jej i jej współpracownikom poprzez nie prowadzenie dochodzeń korupcyjnych  w ich sprawie. W związku z powyższym wszczęto wobec niej procedurę usunięcia z urzędu, która miała zakończyć się w maju rozprawą przed senatem.

Rezygnacja wejdzie w życie z dniem 6 maja. Do czasu wyznaczenia następcy Gutierrez, jej obowiązki sprawował będzie zastępca. Prasa spekuluje, czy wobec ustąpienia z urzędu, zamiast do odpowiedzialności politycznej, nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej w procesie przed sądem powszechnym..


Źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-13237826

http://www.manilatimes.net/news/topstories/merceditas-gutierrez-quits/

http://propinoy.net/2011/04/29/resignation-letter-of-ombudsman-merceditas-gutierrez/

 

 

 

do góry