Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wieloletni burmistrz z pokaźną listą zarzutów

Wieloletni burmistrz izraelskiego miasta Ramat Gan - Zvi Bar – ma zostać oskarżony o korupcję. Prokuratura zamierza przedstawić mu pokaźną listę zarzutów: sprzedajność, pranie pieniędzy, oszustwo, fałszerstwo, nadużycie zaufania, uchylanie się od opodatkowania oraz mataczenie.

Bar znany był ze swojego temperamentu na stanowisku burmistrza, jak również z tego, że swój urząd sprawował już 5 kadencję, co czyniło z niego samorządowca o jednym z najdłuższych staży w Izraelu. Jeśli jednak zarzuty prokuratury potwierdzone zostaną w sądzie, będzie to definitywny koniec jego kariery.


Jego sprawą zajmuje się wydział gospodarczy Prokuratury Krajowej. Jak donosi miejscowa prasa, akt oskarżenia ma obejmować m.in. przyjęcie łapówek na kwotę 2 milionów szekli (około 1,5 miliona złotych) oraz wypranie 5 milionów szekli (około 4 milionów złotych), do których dojść miało w latach 2003-2008. Zgromadzony materiał dowodowy ma wskazywać, że Bar przyjął korzyść majątkową od 5 firm deweloperskich w zamian za poparcie udzielone ich 4 przedsięwzięciom budowlanym na terenie miasta.

Izraelskie media, powołując się na Ministerstwo Sprawiedliwości, podają, że akt oskarżenia ma być zwieńczeniem złożonego, wieloletniego postępowania, obejmującego również współpracę z zagranicą. Do odpowiedzialności pociągnięci mają być również nieuczciwi deweloperzy.

Ostateczna decyzja o postawieniu w stan oskarżenia należy do prokuratora krajowego. Procedura przewiduje, że wpierw wysłucha on wyjaśnień podejrzanego.Źródła:

http://www.haaretz.com/print-edition/news/ramat-gan-mayor-to-be-charged-with-bribery-money-laundering-1.358284

http://www.globes.co.il/serveen/globes/docview.asp?did=1000640628&fid=1725

 

 

do góry