Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Indyjski doradca MF: uczynić łapówki legalnymi

Główny doradca indyjskiego Ministerstwa Finansów, Kaushik Basu, opublikował w marcu 2011 roku na oficjalnej stronie resortu dokument, w którym udowadnia, że legalizacja w określonych sytuacjach łapówek może przysłużyć się zmniejszeniu ich skali.

W swoim raporcie odwołuje się on do sytuacji, kiedy to pracownik administracji wykonanie określonej urzędowej czynności, do której klient jest bezpłatnie uprawniony, uzależnia od wręczenia mu jakiejś korzyści. Autor nazywa taką korzyść „wymuszoną łapówką” i jest zdania, iż osoba wręczająca tą korzyść nie powinna podlegać karze. Natomiast sama czynność powinna zostać jeśli nie zalegalizowana, to przynajmniej zdepenalizowana. Z drugiej jednak strony zaleca zaostrzenie kar dla tych urzędników, którzy takich korzyści się domagają.


Basu argumentuje, że osoba zmuszona do korupcji, w momencie, kiedy zostanie uwolniona od odpowiedzialności za ten czyn, stanie się dużo bardziej skora do współpracy z wymiarem sprawiedliwości przy ujawnianiu nieuczciwych pracowników administracji publicznej. Stać by się tak miało za sprawą rozbieżności interesów, jaka by w nowej sytuacji zaistniała. Mając świadomość, że za bycie zmuszonym do uiszczenia łapówki nic jej nie grozi, osoba taka będzie bardziej zainteresowana odzyskaniem kwoty, którą od niej wymuszono oraz ukaraniem sprawcy. Natomiast na urzędników nowy zapis podziałałby odstraszająco, gdyż nie mogliby mieć już pewności, że klient urzędu nie poinformuje o korupcji policji.

W efekcie legalizacja „wymuszonych łapówek” miałaby doprowadzić do spadku tego typu przestępczości w Indiach.

 


Źródło:
http://finmin.nic.in/

 

 

do góry