Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

NGO wspierają MACC

Media informują o nieoczekiwanym wsparciu, jakie ze strony organizacji pozarządowych otrzymała Malezyjska Komisja Antykorupcyjna (MACC). Ma to miejsce w momencie, w którym komisja jest poddawana ostrej krytyce.

W dniu 13 kwietnia 2011 roku, w mieście George Town, stolicy stanu Penang, członkowie organizacji pozarządowych zebrali się przed siedzibą MACC, by wyrazić swoje uznanie dla podejmowanych przez nią działań antykorupcyjnych. Uczestnicy zgromadzenia trzymali transparenty i skandowali hasła poparcia.


Punktem kulminacyjnym było złożenie na ręce przedstawiciela Komisji memorandum wyrażające wsparcie, jakiego organizacje pozarządowe udzielają MACC. Stronę pozarządową reprezentowali dyrektorzy 3 malezyjskich NGO: Suara Anak-anak Malaysia, Perkasa Youth oraz Gerakan Belia 4B.

Podobne wydarzenie miało miejsce kilka dni później w mieście Johor Bahru, stolicy stanu Johor. Tam przedstawiciele miejscowych organizacji pozarządowych również złożyli na ręce dyrektora lokalnych struktur MACC apel z poparciem.

Zarówno jedni, jak i drudzy wezwali szefa Komisji, by pomimo presji ze strony mediów i partii opozycyjnych, nie rezygnował ze stanowiska i dalej kierował pracami podległej mu instytucji. Wyrazili również obawy, iż obecne naciski mogą prowadzić do upolitycznienia tej antykorupcyjnej służby.

Powodem ostrej krytyki MACC jest śmierć celnika podejrzanego o udział w procederze prania pieniędzy. Będąc w budynku Komisji, w niewyjaśnionych okolicznościach wypadł z okna z 3 piętra, co stało się podstawą do licznych spekulacji.

Źródła:

http://mynewshub.my/2011/04/13/ngo-gathered-to-show-support-to-macc/

http://thestar.com.my/metro/story.asp?file=/2011/4/14/north/8479134&sec=north

http://www.bernama.com.my/bernama/v5/newsindex.php?id=580050

 

 

 

 

do góry