Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zachęta dla demaskatorów

4 kwietnia władze Meksyku ogłosiły nowy plan walki z praniem pieniędzy. Każda osoba, która zgłosi podejrzane operacje będzie miała szansę na otrzymanie 25 procent odzyskanej kwoty lub wartości rzeczy. Konkretne sumy uzyskane w ramach nagrody za raportowanie nielegalnych transakcji mają być indywidualnie ustalane w każdej sprawie przez specjalną komisję.

Takie kroki mają pomóc w walce z kartelami narkotykowymi. Szacuje się, że około 10 miliardów dolarów rocznie, które przepływa  przez tamtejsze konta, pochodzi z handlu narkotykami.

Meksykańskie kartele nie ograniczają się do terytorium kraju. Wachovia był jednym z największych banków w Stanach Zjednoczonych. Dziś oskarża się go o  lekceważenie procedur  mających zapobiec praniu pieniędzy i tym sposobem wspomaganie narkobiznesu.

Wobec banku wszczęto procedury karne. Brytyjski „Guardian” przypomina, że działania Wachovii były przedmiotem największej operacji prowadzonej zgodnie z Ustawą o tajemnicy bankowej (Bank Secrecy Act). Bank w końcu zawarł umowę, która kosztowała go 160 milionów dolarów.

Źródła:

http://www.guardian.co.uk/world/2011/apr/03/us-bank-mexico-drug-gangs
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=avbx.9LIE6.A
http://article.wn.com/view/2011/04/05/Mexico_offers_reward_for_reporting_money_laundering_promisin/

 
 

 

do góry