Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Raport na temat czeskiej armii

We wtorek 28 marca ukazał się raport na temat zamówień publicznych w czeskich siłach zbrojnych. Raport jest miażdżący dla czeskiej armii – podał „Monitor Praski”.

Główne grzechy to „niesprawna biurokracja, zrezygnowani urzędnicy i zobojętniałe ministerstwo”. Takie zestawienie daje pożywkę dla zachowań korupcyjnych, trwonienia środków i sprawia, że armia nie spełnia swoich zadań – konkluduje gazeta.


Czeskie gazety przypominają kolejne mniejsze i większe afery, jak np. rozpisanie dwóch zamiast jednego kontraktu na hiszpański samolot transportowy Casa i jego serwis, w dodatku tylko na 3 lata. Również przetarg na samochód Tatra owiany jest aurą skandalu. Śledczy dysponują nagraniem rozmowy, która może świadczyć o korupcji.

Wątpliwości towarzyszyły także zamówieniu na wozy bojowe Pandur. Rok temu  podawaliśmy w Serwisie  informację, że przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Jiri Paroubek  wraz z szefem gabinetu Ivanem Prikrylem spotkali się z Andrejem Surnakiem i Jirim Kryspinem - przedstawicielami Crane Consulting Group. Przedmiotem negocjacji miały być wozy opancerzone przeznaczone do przewozu ludzi, produkowane przez austriacką firmę Steyr.

Według gazety  "Ceske Noviny", jeszcze przed wyborami w 2002 roku Crane Consulting organizowało kampanie polityczne dla tej partii. Jednak oficjalnie współpraca CSSD i Crane Consulting zakończyła się po porażce w wyborach 2004 roku. Jak podaje "Mlada Fronda Dnes", możliwe jest, że Crane Consulting jednocześnie wspierało wspomniane ugrupowanie i lobbowało na rzecz wozów Pandur.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi czeska i austriacka policja.

Z raportu przedstawionego przez ministra Alexandra Vondrę wynika, że zbrojeniówka jest w opłakanej formie, pośrednicy działają na szkodę rodzimego przemysłu, który stał się niekonkurencyjny – wskazuje portal Grupy Wyszehradzkiej.Źródła:
http://www.radio.cz/en/section/curraffrs/civic-democrats-back-alexandr-vondra-as-defence-minister
http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=49&id=3206
http://praguemonitor.com/2011/03/30/report-corruption-rife-czech-arms-purchases
http://visegradgroup.eu/main.php?folderID=912&articleID=12287&ctag=articlelist&iid=1
http://www.ceskenoviny.cz/news/zpravy/recorded-conversation-proves-corruption-in-czech-tatra-case-press/591438
http://www.praguepost.com/print/3676-police-launch-investigation-of-pandur-military-vehicle-deal.html

 

 

do góry