Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Egipscy imamowie protestują przeciw korupcji

Jak donosi Reuters, egipscy mułłowie oraz pracownicy instytucji religijnych wspieranych z budżetu protestowali w Kairze domagając się zmian w systemie finansowania ich przez państwo. Ich zdaniem jest on przeżarty przez korupcję.

Jak można przeczytać w artykule autorstwa Yasmine Saleh pt. „Egypt clerics protest at graft in religious bodies” dostępnym na stronie Agencji Reutera, władze Egiptu wspierają krajowe instytucje religijne kwotą szacowaną na setki milionów dolarów rocznie. Wykorzystywane są one zarówno na budowę i renowacje meczetów, jak i na bieżącą działalność dotowanych instytucji, w tym na wypłaty wynagrodzeń dla imamów. Jednakże, jak twierdzą protestujący, na szczytach systemu rozdzielania dotacji kwitnie korupcja.


Jak czytamy w artykule, przed ministerstwem odpowiedzialnym za rozdzielanie środków od wielu dni zbierają się dziesiątki imamów i pracowników instytucji religijnych, by wyrazić swoje niezadowolenie i zaprotestować. Ich czołowym postulatem jest, by rząd wreszcie podjął kroki zmierzające do ukrócenia korupcji i ukarania winnych.

Jeden z cytowanych demonstrantów, imam i zarazem pracownik ministerstwa, Mostafa Hassan, stwierdził, że przekupstwo i kreatywna księgowość były w resorcie na porządku dziennym. Jak dodał, proceder ten kwitł od wielu lat.

Pozostałymi hasłami protestujących było zwiększenie przejrzystości w procesie nominacji czołowych osobistości religijnych w kraju oraz wzrostu płac.Źródło:

http://af.reuters.com/article/topNews/idAFJOE72Q01520110327

 

 

do góry