Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Izba Reprezentantów za usunięciem Gutierrez

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2011 roku Izba Reprezentantów filipińskiego parlamentu poparła wniosek o usunięcie z zajmowanego stanowiska Ombudsmana Merceditas Gutierrez. Ostateczny werdykt zapadnie w maju w Senacie.

Gutierrez zarzuca się nadużycie zaufania i nienależyte wywiązywanie się z obowiązków. Stojąc na czele urzędu Ombudsmana – instytucji odpowiedzialnej za zwalczanie na Filipinach korupcji – za prezydentury Glorii Macapagal-Arroyo celowo tak kierowała jego pracami, by nie pociągnąć do odpowiedzialności za przestępstwa korupcyjne bliskich współpracowników pani prezydent.


Procedurę impeachmentu, czyli usunięcia z zajmowanego stanowiska, zainicjowała komisja sprawiedliwości izby niższej miejscowego parlamentu, o czym donosił na początku marca Serwis Edukacji Antykorupcyjnej. Uznała ona, że złożony wniosek o pozbawienie urzędu jest zasadny i przekazała go na forum Izby Reprezentantów.

Jak informują filipińskie media, debata nad przedłożonym wnioskiem trwała 7 godzin i była niezwykle zażarta. Jej wynik był jednak od początku wiadomy, jako że ugrupowanie urzędującego prezydenta w parlamencie dysponuje nad opozycją znaczną przewagą. Ostatecznie wniosek został zaakceptowany większością głosów 212 do 46 przy 4 wstrzymujących się. Oznacza to wniesienie przeciwko Gutierrez aktu oskarżenia do Senatu, który w głosowaniu ostatecznie zadecyduje o jej losie. Do skazania jej na usunięcie ze stanowiska potrzebna będzie większość dwóch trzecich. Senackie posiedzenie planowane jest na maj.


Źródła:

http://en.wikipedia.org/wiki/Impeachment_of_Merceditas_Gutierrez

http://www.philstar.com/Article.aspx?articleId=668654&publicationSubCategoryId=63

http://www.gmanews.tv/story/215844/nation/house-impeaches-ombudsman-for-betrayal-of-public-trust

 

 

do góry