Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

TI chce utworzenia kont na zamorożone aktywa

20 marca 2011 roku Rada Transparency International w jawnym głosowaniu przyjęła rezolucję utrzymującą w mocy Deklarację Bangkocką, uchwaloną w listopadzie 2010 roku.Zeszłoroczny dokument wzywał rządy do natychmiastowego podjęcia działań w sprawie odzyskiwania mienia.

 TI przypomina, że tylko w samej Afryce 140 miliardów dolarów zostało wypompowane przez skorumpowanych przywódców, żołnierzy i przedsiębiorców, a nastepnie ulokowane w postaci nieruchomości, gotówki czy akcji w innych krajach.


Deklaracja Bangkocka żąda, aby Bank Światowy oraz  regionalne banki rozwoju stworzyły rachunki depozytowe, na których  umieszczałyby zamrożone aktywa.

TI nie czuje się usatysfakcjonowana działaniem przywódców nie wypełniających złożonych deklaracji, nazywając je polityczną retoryką - czytamy  na stronie Transparency International.

Dotychczas, w oparciu o Konwencję ONZ przeciw Korupcji oraz Konwencję Unii Afrykańskiej o Zapobieganiu i Zwalczaniu Korupcji powstała Inicjatywa Przejrzystości w Przemyśle Wydobywczym i Inicjatywa Banku Światowego Odzyskiwania Skradzionego Mienia (Stolen Asset Recovery Initiative - StAR).

 

Źródła:

http://www.transparency.org/news_room/latest_news/press_releases/2010/bangkok_declaration

http://www.transparency.org/news_room/latest_news/press_releases/2011/2011_03_21_board_statement_stolen_assets


 

 

 

do góry