Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skandal w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski rozpoczął śledztwo w sprawie korupcji po tym, jak brytyjska gazeta „The Sunday Times” ujawniła, iż trzech członków Parlamentu zgodziło się za łapówkę forsować określone zmiany legislacyjne.

Na celowniku dziennikarzy-prowokatorów, odgrywających rolę lobbystów,  znaleźli się: Ernst Strasser – były minister spraw wewnętrznych Austrii, Adrian Severin - były wicepremier i były minister spraw zagranicznych Rumunii, Zoran Thaler – były minister spraw zagranicznych Słowenii.


Na filmie, który był zamieszczony na platformie YouTube, Strasser przyznaje się „lobbystom”, że roczna opłata, jaką ponosi klient to 100 tysięcy euro i że ma nadzieję, iż  zostaną jego siódmym klientem. Tym razem austriacki poseł zobowiązał się czuwać nad zmianami w prawie bankowym Unii. Mechanizm pomocy miał polegać na  dotarciu do członków konkretnej komisji i nakłonieniu ich do dokonania kluczowych zmian lub wniesienia poprawki. W tym konkretnym przypadku dziennikarze sugerują przygotowanie takowej przez ich klienta – przedstawiciela hedge fund[1].

Brytyjczycy próbowali sztuczki z 60  europosłami, ale tylko 3 przyjęło korupcyjną propozycję.

Strasser zrezygnował z posłowania w niedzielę pod presją austriackiego ministra finasów - Josefa Proella. Z kolei Adrian Severin oraz Zoran Thaler zaprzeczają, aby dopuścili się złamania prawa. Obaj złożyli mandaty. Severin zrezygnował także z funkcji wiceprzewodniczącego Partii Socjaldemokratycznej w Europejskim Parlamencie. „Lokalne Vesti” przytaczają tłumaczenia posła, jakoby prowokacja została z premedytacją wymierzona w przedstawiciela Rumunii, ponieważ „w Unii nie potrzebują wpływowych Rumunów”.

 
 

Źródła:

http://www.eubusiness.com/news-eu/austria-parliament.960

http://www.europeanvoice.com/article/parliament-to-investigate-bribery-allegations/70598.aspx

http://www.lokalnevesti.com/metro/article/92489/2-european-lawmakers-resign,-deny-bribery-claims[1] Hedge fund rodzaj instytucji finansowej pobierającej opłatę za zarządzanie powierzonym kapitałem, w którym dokonuje się kupna i krótkiej sprzedaży papierów na rynku kapitałowym w celu ograniczenia (hedge) ryzyka wahań cen obejmujących swoim zasięgiem cały rynek dla maksymalizacji zysków. Jego najważniejszymi cechami są bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne jak i możliwość osiągania wysokiej stopy zwrotu zarówno podczas hossy jak i bessy na rynku (źródło: wikipedia.pl)
 

 

 

 

do góry