Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe deklaracje króla Jordanii

Jordański król Abdullah II po raz kolejny wezwał do bardziej zdecydowanych działań w walce z korupcją. Czy jego działanie podyktowane jest obawą, że obywatele mając dość tej plagi, wyjdą na ulice i zagrożą stabilności kraju i rodziny panującej?

W poniedziałek, 7 marca 2011 roku król spotkał się z członkami Komisji Antykorupcyjnej (ACC). W trakcie wspólnego posiedzenia, które zrelacjonował „Jordan Times”, zadeklarował, że egzekucja obowiązujących regulacji antykorupcyjnych, zwalczanie tej patologii oraz pociąganie jej sprawców do odpowiedzialności bez względu na zajmowane stanowisko i status społeczny, stanowi priorytet dla jordańskich władz. Ponadto, w opinii monarchy jest to środek do reformy i zrównoważonego rozwoju kraju oraz umacniania zaufania społecznego do państwowych instytucji.


Nie jest to pierwszy w ostatnich miesiącach przypadek ogłoszenia walki z łapownictwem jako priorytetu dla władz. Podobnie było, gdy fotel szefa rządu obejmował poprzednik obecnie urzędującego premiera, Samir Rifai. Deklaracje te kontrastują z powszechnym odczuciem  wszechobecności korupcji idącym w parze ze sporadycznie przedostającymi się do mediów doniesieniami o zatrzymaniu winnych wręczania, bądź przyjmowania łapówek. Prowadzi to do przekonania o niemocy lub braku woli działania ze strony organów państwa, zwłaszcza wobec wysoko postawionych osób, czyniąc z korupcji pierwszy temat rozmów dla jordańskiej ulicy.

Wyrazem społecznej frustracji z powodu korupcji był gest przedstawicieli miejscowych plemion beduińskich sprzed miesiąca, o którym szeroko donosiły media. W bezprecedensowym liście otwartym do króla zarzucili korupcję jego żonie, królowej Rani, której wypomniano, że jej rodzina bogaci się kosztem państwowego majątku. Od monarchy natomiast domagano się podjęcia reform w kraju sugerując, że dalsze zaniechania mogą doprowadzić do wybuchu społecznego niezadowolenia, jakie miały miejsce w innych krajach arabskich.

Nasuwa się zatem pytanie, czy za obecnymi deklaracjami i apelami pójdą fakty. Czy zapowiedź wolnej ręki dla ACC w zwalczaniu korupcji to zmiana podejścia, czy działania mające zapobiec rozruchom i uratować społeczny prestiż panującej dynastii Haszymidów.Źródła:

http://www.jordantimes.com/?news=35237

http://lynch.foreignpolicy.com/posts/2010/03/10/a_rare_crackdown_on_corruption_in_jordan

http://www.guardian.co.uk/world/2011/feb/15/bedouin-accuse-jordan-queen-corruption

 

 

do góry