Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Proces Chiraca odroczony

Przewodniczący składu sędziowskiego Dominique Pauthe odroczył do 20 czerwca proces byłego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, bowiem pojawiły się wątpliwości natury konstytucyjnej.Prawnik jednego z dziewięciu oskarżonych utrzymuje, że kluczowy zarzut w sprawie został postawiony zbyt dawno, aby można go było łączyć z innymi i żąda oceny wniosku formalnego przez sąd kasacyjny.

Przy okazji można nadmienić, że nie po raz pierwszy sędzia Dominique Pauthe przewodniczy składowi sędziowskiemu w sprawie, która nie schodzi z czołówek stron gazet. W 2010 roku prowadził proces Jerome'a Kerviela, maklera Societe Generale, który naraził swoją firmę  na straty w wysokości prawie 5 miliardów euro. Był to jeden z największych skandali finansowych w historii.

W poniedziałek 7 marca rozpoczął się  proces w sprawie  zatrudniania martwych dusz w paryskim ratuszu. Obecność Chiraca była oczekiwana we wtorek. Były prezydent nie pojawił się jednak na sali sądowej.

Obywatel Chirac, 78-letni były mer Paryża i prezydent Francji, w latach 1995-2007 chroniony immunitetem, przejdzie do historii jako najwyższy rangą polityk odpowiadający za korupcję. Zarzuca mu się wypłacanie pensji 21 fikcyjnie zatrudnionym pracownikom w czasach, kiedy był merem Paryża (1992-1995). Grozi mu do 10 lat więzienia.


 

Źródła:

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14896583,00.html
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;chiraca;odroczony;grozi;mu;do;10;lat,42,0,790570.html#
http://biznes.interia.pl/news/tajemnica-szalonego-maklera,1498991


 
 

do góry