Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prezydenckie projekty ustaw antykorupcyjnych

Meksyk. Na konferencji prasowej zwołanej w dniu 3 marca 2011 roku w oficjalnej rezydencji Los Pinos, prezydent Meksyku Felipe Calderón poinformował o inicjatywie mającej wzmocnić krajowe ustawodawstwo antykorupcyjne.

W wydanym komunikacie prasowym podano, iż powyższa inicjatywa jest kolejnym dowodem determinacji prezydenta w zwalczaniu korupcji, natomiast proponowane rozwiązania prawne mają między innymi uprościć procedury przewidziane do składania obywatelskich doniesień oraz propagować społeczną partycypację w zwalczaniu korupcyjnych patologii.


Prezydencka inicjatywa nie uszła uwadze lokalnej prasy, która bardziej szczegółowo ją relacjonuje. Projekty 2 ustaw, które złożył prezydent idą dwutorowo: z jednej strony proponują zaostrzenie sankcji za korupcyjną działalność, z drugiej stwarzają bardziej przyjazne środowisko dla demaskatorów.

Jak podaje „Latin American Herald Tribune”, prezydencki projekt przewiduje, iż osoba fizyczna lub prawna, za bezprawne wpływanie na wynik przetargu, może zostać ukarana grzywną w wysokości do 30 procent wartości kontraktu oraz wykluczeniem z możliwości ubiegania się o zamówienia publiczne na okres do 8 lat. Powyższe rozwiązanie ma stanowić zerwanie z dotychczasową tradycją łagodnego traktowania przedsiębiorców przyłapanych na korumpowaniu urzędników i ustawianiu przetargów.

Rebecca Conan na łamach “Mexico Weekly” uzupełnia, że w zamian za współpracę z wymiarem sprawiedliwości, urzędnicy winni łapownictwa będą mogli liczyć na zmniejszenie wymiaru grzywny nawet o 50 procent. Ponadto, za sprawą gwarancji zachowania anonimowości, pod ochronę wzięci zostaną demaskatorzy oraz ustanowiony zostanie system zachęt finansowych w zamian za zgłaszanie przypadków korupcji.Źródła:

http://www.presidencia.gob.mx/

http://laht.com/article.asp?ArticleId=388519&CategoryId=14091

http://mexicoweekly.com.mx/en/headlines-footer-links-34/2715-calderon-goes-after-corrupt-officials.html

 

 

do góry