Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wstrzymana pomoc dla Kijowa

Unia Europejska wstrzymała plany przeznaczenia na pomoc rozwojową dla Ukrainy kwoty oscylującej wokół 100 milionów euro. Jest to odpowiedź na niedawne zmiany legislacyjne.

Zarówno ukraińskie media, jak i te specjalizujące się w tematyce unijnej, donoszą o podjętej przez UE decyzji o zamrożeniu na czas nieokreślony pierwszej transzy środków pomocowych w wysokości 31 milionów euro. Miała być ona przeznaczona na rozwój i modernizację sektora energetycznego i transportowego.


Powodem podjęcia tej decyzji była niedawna nowelizacja prawa zamówień publicznych. Jak podał portal „Eubusiness”, w 2010 roku Ukraina, pod presją ze strony Unii, przyjęła reformę prawa z zakresu kontraktów udzielanych przez instytucje państwowe, co miało służyć ograniczeniu skali korupcji w tej sferze i zwiększeniu przejrzystości. Zmiany ze stycznia 2011 roku wprowadziły jednak szereg wyjątków w stosowaniu procedur przewidzianych prawem zamówień publicznych. Anglojęzyczna „Kyiv Post”, jako przykład przytacza rynek energetyczny oraz usług użyteczności publicznej. Kijów argumentował, że w tych obszarach nie zawsze może pozwolić sobie na stosowanie długotrwałych procedur przetargowych, jednakże w oczach Brukseli jest to krok w tył.

Szacunki mówią, że około 5 procent ukraińskiego PKB przepływa przez system zamówień publicznych. Korzystają z niego zarówno ministerstwa i agencje rządowe, jak i szkoły czy szpitale, co niezmiennie w oczach zagranicznych obserwatorów pozostawia pole do nadużyć korupcyjnej natury.


Źródła:

http://www.eubusiness.com/news-eu/ukraine-politics.8qt

http://www.kyivpost.com/news/nation/detail/98287/

 

 

do góry