Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Społeczne skutki korupcji

Filipińscy gastarbeiterzy na własnej skórze odczuli, jakie konsekwencje może pociągać za sobą łapownictwo. Ich macierzysta firma brała udział w korupcyjnym procederze, a gdy wyszedł on na jaw, jej pracownicy nie tylko zostali bez pracy, ale stanęli w obliczu deportacji.

Filipińskie media donoszą o przypadku około 100 rodaków, których firma wysłała do pracy do Nowego Jorku, gdzie mieli realizować zdobyty przez nią kontrakt. Zatrudniające ich przedsiębiorstwo, Rudell & Associates, pozyskało intratne zamówienie od czołowego amerykańskiego dostawcy gazu i elektryczności, firmy Consolidated Edison. Wydawało się, że przed grupą inżynierów rysuje się świetlana przyszłość zarobku za granicą, zwłaszcza, że firma wystarała się o wszystkie niezbędne pozwolenia oraz wizy.


Niestety, z początkiem 2011 roku czar prysł. Wyszło bowiem na jaw, że kontrakt był efektem zmowy i korupcji kierownictwa obu firm. Właściciel Rudell & Associates ustalił z managerem Consolidated Edison, że, by wygrać przetarg, celowo zaniży cenę realizacji zamówienia. Następnie dyrektor zleceniodawcy zaakceptował podniesienie kosztów wykonania usługi, w zamian za co otrzymał część zysków filipińskiej firmy w wysokości 4 milionów dolarów.

W efekcie kontrakt został zerwany, a pracownicy podwykonawcy znaleźli się na lodzie. Pracodawca wysłał ich na przymusowy bezpłatny urlop oraz zagroził cofnięciem wizy i deportacją w przypadku, jeśli będą dochodzić swoich praw. Ostatecznie, jak poinformowano na stronie abs-cbnnews.com, pomoc prawną zaoferowała im miejscowa filipińsko-amerykańska fundacja, ich los jednak pozostaje niepewny.Źródła:

http://www.abs-cbnnews.com/global-filipino/02/19/11/ofws-lose-jobs-due-firms-bribery-case

http://www.filipinoexpress.com/index.php?option=com_content&view=article&id=385:help-from-within&catid=1:top-stories&Itemid=2

 

 

 

do góry