Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zawodnik Drużyny Abramoffa

Jack Abramoff był niegdyś najbardziej wpływowym lobbystą Ameryki i czołową postacią działalności uznawanej za największy skandal Ameryki ostatnich dekad. W styczniu 2006 roku, osiągając porozumienie z władzami, na mocy którego przyznał się do wielu przestępstw i zgodził współpracować z FBI, wynegocjował czteroletni wyrok.

 

"Drużyna Abramoffa", do której należeli senatorowie i kongresmani, oszukała na miliony dolarów plemiona indiańskie, próbujące swoich sił w przemyśle hazardowym.

Do więzienia trafi też wspólnik super lobbysty, Michael Scanlon, specjalista od public relations. Schemat był prosty - Abramoff namawiał Indian do opłacania Scanlona, ten  odpalał dolę dla Abramoffa. 11 lutego 2011 roku usłyszał wyrok: 20 miesięcy więzienia. Dodatkowo, wykiwanym plemionom musi zwrócić 20 milionów dolarów. Zaraz jednak uznał, że może odwołać się od wyroku licząc, że osłabiona w czerwcu 2010 roku  instytucja "honest service" ograniczająca wykorzystanie tego narzędzia do spraw dotyczących łapownictwa,  pozwoli mu znacząco go złagodzić. Sędzia Ellen Segal Huvelle oznajmiła jednak podsądnemu, że nie może on oprzeć na tym swojej apelacji.

Śledztwo było prowadzone we współudziale FBI, Inspektora Generalnego w Administracji, Departamentu Spraw Wewnętrznych i Wydziału Spraw Kryminalnych Urzędu Podatkowego. Dotychczas w sprawie zostało skazanych 20 osób.

Wartym nadmienienia jest fakt, że Sąd Najwyższy upomniał Kongres o konieczności wskazania, czego dokładnie prawo ma zakazywać, czyli  jakich dokładnie przestępstw, oprócz łapownictwa, ma dotyczyć przepis o naruszeniu prawa do uczciwych świadczeń.

Przykładowe sprawy rozgrywające się przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, wpływające na kształt prawa do otrzymania uczciwych świadczeń, dostępne są pod następującymi linkami:

http://www.supremecourt.gov/qp/08-01196qp.pdf
http://www.supremecourt.gov/opinions/09pdf/08-876.pdf
http://www.supremecourt.gov/opinions/08pdf/08-410.pdf
http://www.supremecourt.gov/opinions/09pdf/08-1394reissue.pdfŹródła:
http://www.justice.gov/opa/pr/2011/February/11-crm-179.html
http://www.citizensforethics.org/policy/entry/the-supreme-court-eviscerates-the-honest-services-statute
http://www.msnbc.msn.com/id/41537956/ns/politics-more_politics/
http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2014308406_apushonestservicesscanlon.html
http://www.redorbit.com/news/politics/310651/former_public_relations_specialist_michael_scanlon_pleads_guilty_to_corruption/index.html
http://www.mtwytlc.org/component/content/article/99-news/1060-scanlon-could-be-ordered-to-pay-20-million-to-tribes-and-k-street-firm.html

 

 

 

 

 

do góry