Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rahm wygrywa w cuglach, Blago walczy z zarzutami

24.02.2011 Chicago. Wczorajsza wygrana Rahma Emanuela, byłego szefa personelu Białego Domu w wyborach na burmistrza Chicago, zbiegła się ze wzmożoną aktywnością prawników Roda Blagojevicha. W miniony poniedziałek w sądzie Okręgu Północnego Illinois złożyli oni wniosek o odrzucenie niektórych z postawionych mu zarzutów korupcyjnych.

Dokumenty złożone przed sędzią są poparte wyrokiem Sądu Najwyższego, który ograniczył możliwość stosowania instytucji „honest service” - prawa do otrzymania uczciwych świadczeń. 

Decyzja Sądu Najwyższego ma kolosalne skutki dla sytuacji setek wysokich rangą funkcjonariuszy publicznych i dyrektorów przedsiębiorstw oskarżonych i skazanych za oszustwa podczas piastowania urzędu. Dla byłego burmistrza kluczowy jest przepis ustawy o należytym wypełnianiu obowiązków. Prawo to zawiera zaledwie 28 słów*, będących dodatkiem do federalnego kodeksu karnego i czyni nielegalnym pozbawianie obywatela prawa do świadczenia na jego rzecz należytej służby przez funkcjonariusza publicznego.

Blagojevich został aresztowany w grudniu 2008 roku i oskarżony o próbę sprzedaży senackiego wakatu Baracka Obamy, a także uzależnianie wykonania czynności służbowych od darowizn na swoją kampanię. Postawiono mu 23 zarzuty.  Kolejną rozprawę zaplanowano na 20 kwietnia tego roku.

Więcej informacji o prawie dot. należytego wypełniania obowiązków znajdziesz na stronie SEA

* 18 U.S.C §1346 "For the purposes of this chapter, the term, scheme or artifice to defraud includes a scheme or artifice to deprive another of the intangible right of honest services"

 

Źródła:

http://www.myfoxchicago.com/dpp/news/metro/rod-blagojevich-honest-services-corruption-charge-motion-zagel-bribery-extortion-20110222

http://www.daily-chronicle.com/2011/02/21/blagojevich-seeks-to-toss-wiretaps/a8w10uc/

http://www.ilnd.uscourts.gov/home/judges/JudgesMotionSchedule.aspx

http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=83&id=4039

http://www.chicagobreakingnews.com/
 

 

 

 

 

do góry