Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brytyjska prasa o pomocy dla Indii

W zeszłym tygodniu przez media w Wielkiej Brytanii przetoczyła się debata o tym, czy Indie powinny otrzymywać brytyjską pomoc.Oliwy do ognia dolał Andrew Mitchell, minister ds. rozwoju międzynarodowego, który zapowiedział, że brytyjska pomoc dla Indii do 2015 roku pozostanie na niezmienionym poziomie 280 milionów funtów rocznie.

Obietnice przyznania takiej pomocy były żywo dyskutowane między innymi przez „Guardian”, „BBC”, jak i „The Sun”.


Gazety przypominają, że ten siódmy co do wielkości kraj na świecie, z ponadmiliardową populacją, ma 3 razy więcej miliarderów niż Wielka Brytania, a także rozbudowany program nuklearny i nie powinien pożerać lwiej części brytyjskiej pomocy, tym bardziej, że jest on uznawany za skorumpowany (87 miejsce w rankingu TI 2010), a przyznawane mu środki są często marnotrawione.

Tamtejsi politycy są skażeni korupcją Choroba ta dotyka ich nie na etapie otrzymania mandatu posła, ale na długo przed wyborami. W 2009 roku „Indian Times” podał, że 150 nowo wybranych członków parlamentu krajowego Indii ma założone policyjne kartoteki. Pięć lat wcześniej było ich 126. Z kolei, w wydaniu  „The Sun”  z 18 lutego tego roku, Tim Spanton podaje dokładne wyliczenia: 161 z 545 parlamentarzystów ma postawione zarzuty karne, a dotyczą one między innymi usiłowania zabójstwa, rozbojów i fałszerstw.

Biorąc pod uwagę, że w sądach zalegają dziesiątki milionów spraw, można liczyć, że ci posłowie długo jeszcze sami będą tworzyć prawo.

Dwa lata temu Sąd Najwyższy w New Delhi miał ogromne zaległości w rozpatrywaniu spraw. Żeby to nadrobić potrzebowałby 466 lat, alarmowała amerykańska agencja prasowa Associated Press, powołując się na prezesa sądu. Jeśli już któraś trafi na wokandę, wyrok zapada zanim strony zdążą przedstawić swoje racje. Średnio sędziowie potrzebują 5 minut, by wydać wyrok. 

 

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/world-south-asia-12477450
http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/feb/18/india-aid
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/features/3418849/Will-UK-money-go-to-Indias-poor-or-corrupt-politicians.html
http://realityviews.blogspot.com/2011/02/india-will-get-british-aid-of-one.html
http://www.thaindian.com/newsportal/politics/150-newly-elected-mps-have-criminal-records_100193868.html

 

 

 

do góry