Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brytyjska Ustawa Antykorupcyjna później

Brytyjski rząd podjął decyzję o przełożeniu wejścia w życie Ustawy Antykorupcyjnej, jednocześnie nie wyjaśniając jednoznacznie o ile jej wdrożenie zostanie opóźnione.

Ustawa Antykorupcyjna (Bribery Act) to efekt ponadpartyjnego konsensusu partii politycznych w brytyjskim parlamencie, że niezbędnym jest znowelizowanie obecnie obowiązujących archaicznych przepisów antykorupcyjnych oraz wcielenie w życie przepisów wynikających z antykorupcyjnej konwencji OECD, której Wielka Brytania jest stroną od 1998 roku. Ustawę uchwalono 8 kwietnia 2010 roku. Wstępnie planowano, że wejdzie w życie w październiku, później jednak tą datę ustalono na kwiecień 2011 roku. Jak się okazuje nie było to ostatnie zdanie rządzących.


W związku z tym, że ustawa zrewolucjonizuje brytyjskie ustawodawstwo antykorupcyjne, rząd zadeklarował, że na 3 miesiące przed wejściem ustawy w życie opublikowane zostaną na potrzeby prywatnych przedsiębiorstw wytyczne, objaśniające jak interpretować i stosować w praktyce nowe przepisy. Ogłoszenia ich oczekiwano 31 stycznia 2011 roku, co jednak nie nastąpiło.

Tego dnia natomiast strona thebriberyact.com poświęcona brytyjskim przepisom antykorupcyjnym podała, powołując się na BBC, że data obowiązywania ustawy została przełożona. Wytyczne mają być już na ukończeniu, zaś oficjalnym powodem jest chęć ich dopracowania i doprecyzowania tak, by rozwiewały one wszelkie potencjalne wątpliwości przedsiębiorców. Niestety nie jest znana data podania ich do publicznej wiadomości, a tym samym nowa data wejścia ustawy w życie.

Decyzję o opóźnieniu implementacji ustawy mocno skrytykowały krajowe organizacje pozarządowe. Swoje oświadczenia wydały m.in. Global Witness oraz brytyjski oddział Transparency International.

Dyrektor pierwszej z nich, Gavin Hayman, uważa, że mowa o jej zawiłości jest tylko wymówką dla firm, które nie chcą poddać się jej regulacjom, zwłaszcza wobec skali konsultacji, jakie rząd przeprowadził z drugim i trzecim sektorem. Wręcz przeciwnie, w artykule opublikowanym w „The Times”, a następnie przedrukowanym na stronie organizacji pisze, iż Wielkiej Brytanii nie stać na nie posiadanie przepisów antykorupcyjnych na miarę XXI wieku. Na poparcie swojej opinii podaje kwotę 477,5 miliona dolarów grzywny, jaką od 1998 roku amerykański wymiar sprawiedliwości nałożył na brytyjskie przedsiębiorstwa nie respektujące tamtejszych regulacji antykorupcyjnych. Hayman argumentuje, że gdyby miejscowe przepisy były na czasie, to brytyjskie sądy mogłyby nakazać wypłatę tych sum na rzecz Skarbu Państwa, co nie powinno być bez znaczenia zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego. Przypomnijmy, że to właśnie od 1998 roku Wielka Brytania jest stroną konwencji OECD, w związku z czym powinna przystosować własny system prawny do jej zapisów.

Dyrektor brytyjskiego TI, Chandrashekar Krishnan, na blogu prowadzonym przez tę organizację uważa, że decyzja rządu jest rezultatem lobbingu i nieścisłości, jakie prezentowały w swoich doniesieniach również media. Nie znajduje uzasadnienia dla ponownego opóźnienia. Przywołuje ponadto wydany przez TI dokument „Bribery Act: Myth and Reality”, w którym ta organizacja rozprawia się z narosłymi wokół ustawy negatywnymi stereotypami. TI podważa w nim takie nieprawdziwe tezy, jak: brak wystarczających konsultacji społecznych poprzedzających wejście w życie ustawy, groźba zakwalifikowania wydatków reprezentacyjnych jako łapówki czy upośledzenie zdolności brytyjskich firm do konkurowania z rywalami posuwającymi się do przekupstwa.

Obecnie obowiązujące ustawy, które zawierają antykorupcyjne przepisy, pochodzą z 1906 roku.Źródła:

http://thebriberyact.com/2011/01/30/breaking-reports-that-bribery-act-to-be-delayed-again-implemented-3-months-from-publication-of-guidance/

http://www.globalwitness.org/library/bribery-act-delay-undermines-government-commitment-fight-corruption

http://blog.transparency.org/2011/02/08/myth-reality-and-the-uk-bribery-act/

http://www.transparency.org.uk/all-news-releases/161-debunking-those-bribery-act-myths--http://en.wikipedia.org/wiki/Bribery_Act_2010

 

 

do góry