Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukryta fortuna Mubaraka

Światowe agencje prasowe donoszą o ogromnej fortunie zgromadzonej przez byłego prezydenta Egiptu. Jak twierdzą eksperci, wartość należącego do rodziny Hosniego Mubaraka majątku szacuje się na kwotę nawet 70 miliardów dolarów.

Przypuszcza się, że większość zgromadzonego bogactwa ulokowana jest na kontach w brytyjskich i szwajcarskich bankach, bądź zainwestowana w nieruchomości w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles oraz na kosztownym Wybrzeżu Morza Czerwonego.


Wiele źródeł podaje, że podczas 30 lat piastowania urzędu prezydenta kraju, a także w czasie kiedy Mubarak był wysokim rangą wojskowym, miał dostęp do inwestycji generujących pokaźne zyski. Większość z uzyskanych w ten sposób środków wyprowadzana była poza granice kraju i deponowana na tajnych kontach bankowych, bądź inwestowana w ekskluzywne domy i hotele.

Jak podaje arabska gazeta Al Khabar, Mubarak jest właścicielem nieruchomości położonych na Manhattanie oraz przy Rodeo Drive znajdującej się w ekskluzywnym Beverly Hills. Również jego synowie Gamal i Alaa są milionerami.

Z wnioskiem o zamrożenie europejskich kont byłego prezydenta Egipt zwrócił się do Unii Europejskiej. Powołano się przy tym na Konwencję Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji. Wcześniej podobny wniosek został skierowany także do władz Wielkiej Brytanii. Taką informację podał w poniedziałek podczas posiedzenia brytyjskiego parlamentu tamtejszy minister spraw zagranicznych William Hague. Zapowiedział współpracę z Unią Europejską i partnerami międzynarodowymi w tym zakresie, tak jak to miało miejsce w przypadku Tunezji. Dwa tygodnie temu bowiem konta prezydenta Zin el-Abidina Ben Alego i jego rodziny na mocy postanowienia unijnych ministrów spraw zagranicznych zostały zamrożone.

Konta Hosniego Mubaraka zamroziła już Szwajcaria. Według niektórych źródeł egipskie władze domagają się również takiej samej decyzji w sprawie kont bankowych niektórych jego współpracowników.

Według zachodnich źródeł wywiadowczych, Mubarak zaczął przenosić swoją fortunę w ostatnich tygodniach. „Mamy wiedzę na temat nerwowych rozmów w rodzinie Mubaraka na temat tego, w jaki sposób zachować zgromadzone środki. I myślimy, że jej doradcy finansowi przenieśli część zasobów. Jeśli rzeczywiście trzymał pieniądze w Zurichu, to może ich tam już nie być”, cytuje jedna z gazet powołując się na źródło.Źródła:
PAP
http://www.guardian.co.uk/world/2011/feb/04/hosni-mubarak-family-fortune
http://economictimes.indiatimes.com/news/politics/nation/mubarak-used-last-18-days-in-power-to-transfer-wealth-to-untraceable-overseas-accounts/articleshow/7489990.cms
http://timesofindia.indiatimes.com/world/uk/Ousted-despot-moved-assets-out-of-Europe/articleshow/7499218.cms

 

 

 

do góry