Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapowiedzi FIFA

Na początku stycznia prezydent FIFA zapowiedział utworzenie organu antykorupcyjnego, nadzorującego jej prace, w którego skład wchodziłoby 7 do 9 osób z zewnątrz, reprezentujących dziedziny finansów, sportu, biznesu i kultury.

Dla niektórych jest to krok zbyteczny. Widzą oni rozwiązanie w przestrzeganiu już istniejącego prawa i pełnym wykorzystaniu uprawnień istniejącej w FIFA komisji etyki. Co więcej, obwieszczenie Seppa Blattera o powołaniu specjalnego organu antykorupcyjnego, według Sylvii Schenk, starszego doradcy przy Transparency International, można uznać za mydlenie oczu. Schenk, autorka artykułu "What should FIFA do about corruption?" zamieszczonego na blogu dostępnym na stronie Transparency jest sceptyczna wobec inicjatywy Blattera, uważając ją za grę na czas i odwracanie uwagi od wyborów wewnątrz organizacji.


Jej odpowiedź nadeszła zaledwie dzień po tym, jak świat obiegła wiadomość o nowych planach FIFA. Komisja etyki działająca w tej organizacji, zdaniem Schenk, przy większych uprawnieniach i odwadze zmierzenia się z dawnymi zarzutami, mogłaby zmniejszyć lub nawet zapobiec obecnym problemom. Zdaniem autorki blogu FIFA powinna przede wszystkim wprowadzić całościowy program naprawy i zapoczątkować system obejmujący wszelkie naganne zachowanie, w tym konflikt interesów i kupowanie głosów. Podpowiedzi Schenk obejmują:

  • zasadę zera tolerancji dla korupcji;
  • instytucję ombudsmana z szerokimi prerogatywami;
  • analizę obowiązującego kodeksu etyki i kompetencji rzeczowej komisji;
  • ścisłe reguły dotyczące zawierania kontraktów (np. na transmisję meczów i sponsorskich) oraz finansowania poszczególnych federacji, raportowania i księgowości.
     

 

Źródło:
http://blog.transparency.org/2011/01/04/what-should-fifa-do-about-corruption/

 

do góry