Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przewodniczący GRECO o obchodach 9 grudnia

Strasburg. W związku z przypadającym na 9 grudnia Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Korupcji, Drago Kos - Przewodniczący Grupy Państw Przeciw Korupcji (GRECO), wygłosił stosowne oświadczenie.

Jak stwierdził, wielu obywateli w Europie i na świecie doświadcza plagi korupcji w codziennym życiu. W szczególności najbardziej bolesna jest ona dla tych najbardziej bezbronnych, jednak jej konsekwencje sięgają znacznie dalej ponad jednostkę.

Według Kosa, dla prawidłowego funkcjonowania demokracji i rządów prawa, niezbędne jest, by obywatele mieli zaufanie do polityków, sędziów, policji i innych instytucji państwowych. Zaufanie, wraz z uczciwą konkurencją jest również podstawą dobrego funkcjonowania gospodarki. Korupcja zaś podkopuje zaufanie i powoduje wzrost zachłanności i cynizmu.

Powszechnie znane wskaźniki korupcji, włącznie z badaniami publikowanymi przez Bank Światowy, czy Transparency International, jak również dane zebrane przez GRECO wyraźnie wskazują, że korupcja jest narastającym problemem, co szczególnie uwydatnia się w czasach kryzysu gospodarczego i finansowego.

Jako że korupcja jest zjawiskiem o zasięgu globalnym, współpraca międzynarodowa na tym polu zyskuje coraz większą wagę. Według Przewodniczącego GRECO, należy czynić dalsze wysiłki w celu wzmacniania współpracy, a dzień 9 grudnia, według Drago Kosa stanowi dobrą okoliczność, by przypomnieć o potrzebie podejmowania takich działań.

Jak powiedział, dla GRECO współpraca z Unią Europejską stanowi priorytet. Połączenie rozległych doświadczeń z pewnością wzmocni wysiłki podejmowane w celu walki z korupcją oraz promowania zasad uczciwości nie tylko na obszarze kontynentu europejskiego, ale również poza nim.

Źródło: www.coe.int
 

do góry