Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aquino rozwiązuje komisję

Zgodnie ze swoimi wcześniejszymi, powyborczymi deklaracjami, prezydent Filipin Benigno Aquino III podjął w listopadzie 2010 roku decyzję o rozwiązaniu Presidential Anti-Graft Commission (Prezydenckiej Komisji Przeciw Łapówkom).

Komisja została powołana do życia przez poprzedniczkę Aquino w prezydenckim fotelu, Glorię Macapagal-Arroyo. Do kompetencji ustanowionego w kwietniu 2001 roku na mocy prezydenckiego dekretu organu należało prowadzenie dochodzeń w sprawie podejrzeń o korupcję ze strony pracowników prezydenckiej administracji, prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej, jak również opracowywanie programów antykorupcyjnych i proponowanie odpowiednich zmian prawnych.

Dekretem nr 13 z 15 listopada 2010 roku Komisja została rozwiązana, a jej kompetencje i aktywa zostały przekazane Biuru Zastępcy Sekretarza ds. Prawnych, podległemu bezpośrednio prezydentowi kraju. W tym celu decyzją prezydenta ustanowiono trzeci wydział w jego ramach, oprócz funkcjonujących dotychczas prawnego i legislacyjnego, który przejmie zadania dochodzeniowo-doradcze rozwiązanego organu. Dekret wszedł w życie w chwili jego opublikowania, zaś zakończenie wszelkich kwestii związanych z transferem zadań przewidziano do końca 2010 roku.

W preambule dekretu podkreślono dalszą wolę władz Filipin do zwalczania korupcji, jednak rozwiązanie Komisji umotywowano potrzebami usprawnienia i optymalizacji struktur administracyjnych oraz wolą bezpośredniego nadzoru nad kadrą urzędniczą ze strony prezydenta.

Źródło: gov.ph

do góry