Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka z korupcją na granicy

1 grudnia 2010 roku demokratyczny kongresmen z Północnej Karoliny - Heath Shulerm - złożył w Izbie Reprezentantów projekt ustawy, która ma ograniczyć korupcję w straży granicznej (U.S. Customs and Border Patrol - CBP). Po trzech tygodniach, projekt był już zatwierdzony przez obie izby i obecnie czeka na podpis prezydenta Baracka Obamy.

W sierpniu tego roku Kongres Stanów Zjednoczonych przeznaczył 600 milionów dolarów z rezerwy budżetowej na zatrudnienie tysiąca funkcjonariuszy, co spotkało się ze zwiększeniem prób przekupstwa i zastraszania agentów.

Nowe prawo zezwoli na używanie poligrafu wobec wszystkich ubiegających się o pracę w CBP - ma to nastąpić w ciągu dwóch lat - oraz okresowe testy wobec już zatrudnionych. Jak dotąd wzrost zatrudnienia, przy jednoczesnym niedofinasowaniu powoduje, że mniej niż 15 procent kandydatów przechodzi testy na wykrywaczu kłamstw. W kolejce na wariograf czeka niemal 10 tysięcy pograniczników.

Antykorupcyjna Ustawa Graniczna (Anti-Border Corruption Act, H.R. 6472/S. 3243) ma uderzyć w skorumpowanych urzędników. W 2009 roku prowadzono 576 śledztw w sprawie złamania procedur przez urzędników CBP; od 2003 roku 129 pograniczników aresztowano pod zarzutem korupcji.

Meksykańskie kartele narkotykowe posuwają się bowiem do przekupywania urzędników federalnych, mają również swoich informatorów wśród funkcjonariuszy CBP.

Szacuje się, że w ciągu pięciu lat stosowanie ustawy pochłonie 19 milionów dolarów.


 

Źródła: gop.gov, shuler.house.gov (2.12.2010, 21.12.2010)
 

do góry