Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Największy proces o korupcję w historii Hiszpanii

27 września tego roku w sądzie okręgowym w Maladze rozpoczął się największy w historii Hiszpanii proces w sprawie korupcyjnej. Jego rozmiary pod względem ilości osób zasiadających na ławie oskarżonych porównywane są do procesu, w którym rozstrzygały się losy oskarżonych o zamachy terrorystyczne w Madrycie w marcu 2004 roku.

Mózgiem operacji zmierzającej do wypompowania z kasy miejskiej milionów euro był Juan Antonio Roca, zwany Mr Big, dyrektor planowania w miejskim ratuszu. Według prokuratorów, korupcyjną siatkę tworzyło 95 osób, w tym burmistrzowie, radni, urzędnicy i biznesmeni. Okazją dla przekrętów było dynamicznie rozwijający się od lat 90-tych ubiegłego wieku miasto Marbella, a wraz z nim tamtejszy rynek nieruchomości.

Proces rozpoczął się 4 lata po tym, jak po raz pierwszy gazety doniosły o aresztowaniach. Prokuratorzy szacują, że na same prywatne konta Roci, w latach 2002-2006,  wpłynęło 33 miliony euro. Funkcję w ratuszu Roca pełnił od roku 1992, a został mianowany jeszcze za czasów niechlubnego burmistrza Jesusa Gila.

Jak na razie wymiarowi sprawiedliwości umykają: wiceburmistrz Carlos Fernández, który prawdopodobnie zbiegł do Argentyny, Tunezji lub Chile oraz radny - Francisco Javier Lendínez – przebywający w Portugalii lub Maroku. Nic nie wiadomo również o miejscu pobytu, uznanego za najbardziej tajemniczą postać skandalu, José Manuela Llorca Rodrígueza. Pewne jest natomiast, że w 2006 roku był on zamieszany w inny skandal, z udziałem  Fórum Filatélico, firmą, która przez 27 lat działała na wzór piramidy Ponziego. Pod względem liczby oszukanych inwestorów można ją porównać tylko do skandalu z udziałem Madoffa. O ile jednak sprawa Amerykanina była szeroko opisywana przez media, a on sam skazany na 150 lat więzienia, to Fórum Filatélico mało kto zawracał sobie głowę. Zanim działalnością firmy zainteresował się rząd, jego właściciele zniknęli wraz z miliardami euro, na które składały się oszczędności 300 tysięcy drobnych inwestorów.

Dla uporządkowania największego jak dotąd skandalu korupcyjnego Hiszpanii, warto przypomnieć najważniejsze wydarzenia z nim związane:

  • marzec 2006 – aresztowanie Roci wraz z 20 innymi osobami z urzędu miejskiego,
  • czerwiec 2006 –31 zatrzymanych w kolejnej fali aresztowań,
  • listopad 2006  - zatrzymanie 12 osób, w tym burmistrza Marbelli,
  • maj 2007 – aresztowanie słynnej piosenkarki Isabel Pantoji,
  • marzec 2008 – zamiana aresztu tymczasowego na ograniczenie wolności dla Roci, który natychmiast zażądał przywrócenia go na stanowisko zajmowane przed aresztowaniem w urzędzie,
  • kwiecień 2008 – Roca ląduje ponownie w więzieniu,
  • marzec 2009 – rozpoczyna się proces 20 oskarżonych, pojawiają się nowe zarzuty dla Roci,
  • październik 2009 – pierwsze przesłuchania przedprocesowe.

Oskarżeni mieli w sumie przyjąć 670 milionów euro w łapówkach i brać udział w głosowaniu za pieniądze. Roce grozi grzywna 800 milionów euro i 35 lat pozbawienia wolności. Odbywający się proces obsługuje około 300 dziennikarzy.

Źródła: dscriber.co; es.wikipedia.org

 


 

do góry