Indonezyjskie statystyki
Dżakarta. Na początku września tego roku indonezyjska organizacja strażnicza, Indonesia Corruption Watch, opublikowała wyniki badań, które wskazują, że ponad połowa osób oskarżanych o korupcję zostaje uniewinniona. Dotyczy to zarówno stających przed sądami pierwszej i drugiej instancji, jak i Sądem Najwyższym.
Gazeta „Jakarta Globe” podaje, opierając się na raporcie wspomnianej organizacji strażniczej, że 8 spośród 10 osób skazanych za korupcję otrzymuje wyrok poniżej 5 lat pozbawienia wolności, w tym około 30 procent na karę do 2 lat, zaś 18 procent na karę od dwóch do pięciu lat pozbawienia wolności, przy ogólnej średniej wynoszącej 12-13 miesięcy.
Dalej gazeta informuje, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku 103 przypadki korupcji były rozpatrywane przez indonezyjskie sądy i dotyczyły 166 podsądnych, z których na czoło, pod względem liczby reprezentantów, wysunęli się urzędnicy, osoby świadczące pomoc prawną, przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i wykładowcy. Wśród oskarżonych znalazł się też były minister.
Od roku 2005 do lipca tego roku sądy indonezyjskie rozpatrywały łącznie 857 spraw korupcyjnych, w których oskarżono niemal 2 tysiące osób. Blisko połowa osób została uniewinniona.
Źródło: thejakartaglobe.com (6.09.2010)