Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja w pakistańskim krykiecie

Londyn. W związku z podejrzeniem ustawienia wyniku meczu testowego między Anglią i Pakistanem na angielskim stadionie Lords,  Scotland Yard prowadzi dochodzenie wobec siedmiu pakistańskich zawodników krykieta. Mecz zakończony został serią nieudanych serwów. Głównymi podejrzanymi w sprawie są dwaj gracze rzucający (ang. bowlers), Mohammad Aamer i Mohammad Asif.

W sobotę w nocy brytyjska policja zatrzymała Mazhara Majeeda, podającego się za agenta dziesięciu pakistańskich graczy. Wcześniej brytyjski tabloid „News of The World” wyemitował nagranie, na którym zarejestrowany został, jak przyjmował 150 tysięcy funtów za ustawienie meczu w taki sposób, by rozgrywano tak zwane “no ball”, czyli rzuty spalone.

Policja zabezpieczyła także telefony komórkowe kapitana drużyny Pakistanu Salmana Butta, Aamera i Asifa. Cała trójka oraz łapacz drużyny Pakistanu Kamran Akmal przesłuchiwani byli w hotelowych pokojach.


Według „News of The World”, Majeed miał ponadto wyrazić się o kapitanie drużyny Pakistanu jako o przywódcy bandy oszustów.

Scotland Yard poinformował, że w sobotę dokonano aresztowania 35-letniego mężczyzny, w związku z podejrzeniem zmowy w celu oszustwa bukmacherów.

Prezes Pakistan Cricket Board (PCB), Ijaz Butt, poinformował w poniedziałek, że żaden z podejrzewanych o ustawianie wyników i korupcję  graczy nie zostanie zawieszony do czasu przedstawienia dowodów na dopuszczenie się przez nich zarzucanych czynów.

Poza brytyjską policją, własne dochodzenie w tej sprawie prowadzi również antykorupcyjny wydział Międzynarodowej Rady Krykieta (International Cricket Council - ICC).

Prezes ICC, Sharad Pawar, powiedział w poniedziałek, że kwestia ta była przedmiotem dyskusji podczas telekonferencji, w której uczestniczył szef wydziału antykorupcyjnego Ravi Sawani, Ijaz Butt oraz jego odpowiednik w Anglii, Giles Clarke. „Czekamy na precyzyjne informacje z PCB oraz naszego wydziału antykorupcyjnego. Mamy nadzieję na ich uzyskanie w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni (…)”, powiedział Pawar.

Dyrektor wykonawczy ICC, Haroon Lorgat, poinformował, że urzędnicy wydziału antykorupcyjnego uczestniczą w prowadzonym przez londyńską policję śledztwie i zapewnił, że każdy z graczy, któremu zostanie udowodniona wina, poniesie odpowiednie konsekwencje. „Nie będziemy tolerować korupcji w tej wspaniałej grze”, dodał.

Źródła:  timesofindia.indiatimes.com (30.08.2010), vancouversun.com (30.08.2010)

 

 

do góry