Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przegłosowane wotum zaufania

Bratysława. Jak podała Agencja Reutera, sformowany po wyborach nowy słowacki rząd na czele z panią premier Ivetą Radičovą otrzymał we wtorek, 10 sierpnia 2010 roku wotum zaufania. Zwycięskie głosowanie daje zielone światło do realizacji przedwyborczego postulatu stanowczej walki z panującą na Słowacji korupcją.

Centroprawicowy rząd pani premier, złożony z 2 partii chrześcijańsko-demokratycznych, partii liberalnej oraz ugrupowania węgierskiej mniejszości narodowej, otrzymał 79 głosów poparcia w liczącym 150 miejsc parlamencie. Przeciwnych było 66 posłów reprezentujących lewicową, populistyczną i narodową opozycję.

Jeszcze przed głosowaniem wniosku o wotum zaufania, kierowany przez Radičovą rząd ogłosił korupcję mianem wroga publicznego. Sama pani premier oświadczyła, że odpowiedzialne władze muszą stawić czoła korupcji i to zamierza uczynić kierowany przez nią gabinet.

Walka z korupcją to jeden z szeregu elementów programu mającego uzdrowić sytuację ekonomiczną w kraju, poprawę klimatu inwestycyjnego i wyciągnięcie kraju z recesji. Jego głównym elementem będzie uzdrowienie finansów publicznych poprzez zmniejszenie deficytu poniżej 3 procent PKB do 2013 roku oraz zahamowanie wzrostu zadłużenia Skarbu Państwa.

Źródło: forexpros.com (10.08.2010)

do góry