Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Adelphia pozywa banki

45 banków w tym Bank of America Corp. i Credit Suisse Group AG stoją w obliczu procesu sądowego w związku z pozwem Adelphia Recovery Trust, w którym zarzucono im pomocnictwo w oszustwie finansowym, co doprowadziło do bankructwa przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Adelphia Communications Corporation – donosi wtorkowy „Business Week” na swojej stronie internetowej.

Adelphia zaliczała się do pięciu największych dostarczycieli telewizji kablowej w Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku założyciel firmy, John Rigas i członkowie jego rodziny, narazili ją na straty rzędu 2,3 miliarda dolarów. Były one wynikiem pozabilansowego zadłużenia (off balance sheet – OBS). W pozwie stwierdzono, że banki wspomagały i nakłaniały do oszustwa, tak jak ułatwiały i nakłaniały do naruszenia obowiązku powierniczego.

W 2006 roku doszło do ugody, na mocy której audytor Adelphii – Deloitte & Touche LLP – zgodził się zapłacić inwestorom 210 milionów dolarów, a Bank of America wraz z 38 innymi bankami wyłożyły kolejne 245 milionów. Nie podano, za jaką część tej kwoty był odpowiedzialny każdy z nich.

Adelphia Communications była jedną z firm, które po aferze Enronu popadły w tarapaty w wyniku złego zarządzania i niewłaściwej księgowości. John Rigas, na mocy wyroku z 2004 roku odsiaduje karę 12 lat, a jego syn Timothy 15 lat pozbawienia wolności za ograbienie firmy i ukrywanie prawdziwego stanu jej finansów.

Źródła: businessweek.com; financeprofessor.com; sec.gov; sfgate.com
 

 

do góry