Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ugoda firm tytoniowych

Waszyngton. Amerykański kanał informacyjny CNBC poinformował na swojej stronie internetowej o ugodzie sądowej, jaką zdecydowały się zawrzeć 2 amerykańskie koncerny tytoniowe. W zamian za odstąpienie od wniesienia oskarżeń o przekupstwo zagranicznych urzędników i tym samym naruszenie ustawy FCPA zgodziły się zapłacić 30 milionów dolarów (90 milionów złotych).

Przedsiębiorstwom Universal Corp. i Alliance One International groził zarówno proces cywilny, jak i karny, za posługiwanie się łapownictwem przy zawieraniu lukratywnych umów na sprzedaż swoich wyrobów. Na drogę sądową chciały wystąpić Departament Sprawiedliwości oraz amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (Securities and Exchange Commission).

Universalowi zarzucano korumpowanie urzędników w Tajlandii, Malawi oraz Mozambiku, zaś Alliance One w Tajlandii, Chinach, Grecji, Indonezji i Kirgistanie. Zawarta ugoda przewiduje, że pierwsza firma zapłaci amerykańskim władzom grzywnę w wysokości 4,4 miliona dolarów oraz zwróci 4,5 miliona dolarów pochodzących z nielegalnie uzyskanych zysków, natomiast druga firma zapłaci 9,45 miliona dolarów grzywny oraz zwróci 10 milionów dolarów zysków.

Źródło: cnbc.com (6.08.2010)

do góry