Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Strona www dla demaskatorów

Jak donosi portal informacyjny „Balkan Insight”, serbscy dziennikarze podjęli nietypowy krok w walce z korupcją. Mianowicie założyli w Internecie stronę o nazwie Pištaljka (pol. Gwizdek), która stanowi portal dla potencjalnych demaskatorów, chcących zgłosić korupcyjne podejrzenia, a zarazem pozostać anonimowymi.

Na konferencji prasowej zwołanej w celu zaprezentowania portalu, jego redaktor, Vladimir Radomirović, oświadczył, że wszelkie składane za pośrednictwem strony doniesienie będzie znane jedynie osobie zgłaszającej oraz tym osobom, które będą badały jego zasadność, co miało na celu uspokoić tych, którzy obawiają się zdemaskowania.

Twórcy strony wyjaśnili zarazem, że wszelkie doniesienia będą weryfikowane przez współpracujących z portalem dziennikarzy i prawników. Redaktor Radomirović ostrzegł jednak, by ze względów bezpieczeństwa demaskatorzy unikali składania doniesień z komputerów znajdujących się w miejscu ich pracy.

Na konferencji komisarz odpowiedzialny za swobodę dostępu do informacji publicznej zaapelował do przyszłych demaskatorów, by w swoich zgłoszeniach podawali możliwie precyzyjne informacje, co znacznie przyspieszy i usprawni proces ich analizy i weryfikacji. Jest on zarazem odpowiedzialny za ochronę informatorów składających doniesienia.

Źródło: hurriyetdailynews.com (30.07.2010)

do góry