Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

15 lat więzienia dla byłego szefa Interpolu

Johannesburg. Były szef południowoafrykańskiej policji, a także piastujący niegdyś funkcję szefa Interpolu Jacob (Jackie) Selebi, skazany został na 15 lat pozbawienia wolności. W lipcu tego roku sąd uznał go winnym korupcji, w tym przyjmowania łapówek i prezentów na łączną sumę ponad miliona randów (około 137 tysięcy dolarów). Według sądu łapówki przekazywał handlarz narkotyków, Glenn Angliotti.

Sędzia Sądu Najwyższego w Johannesburgu, Meyer Joffe, odrzucił wiosek obrońców Selebiego o orzeczenie wyroku w zawieszeniu oraz dodatkowo wysokiej kary grzywny. Jak powiedział w uzasadnieniu tej decyzji, nie dopatrzył się żadnych istotnych okoliczności, które mogłyby uzasadniać orzeczenie mniejszej kary, niż przewidywany przepisami prawa minimalny wymiar za przestępstwo korupcji. „W rezultacie oskarżony zostaje skazany na 15 lat pozbawienia wolności”, powiedział sędzia Joffe.

Za sprawą kaucji w wysokości 20 tysięcy randów Selebi pozostaje wolny. Ma 14 dni na złożenie apelacji od orzeczonego wyroku, w przeciwnym razie trafi za więzienne kraty.

Źródła: earthtimes.org (3.08.2010), news24.com (3.08.2010)

 

 

 

 

 

 

do góry