Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nigeria walczy z korupcją w sporcie

Jak podało na swojej stronie internetowej BBC, nigeryjskie Ministerstwo Sportu (National Sports Commission of Nigeria, NSC) powołało do życia panel, którego zadaniem będzie zapobieganie korupcji w krajowych związkach sportowych.

Krok ten jest odpowiedzią na podejrzenia o korupcję w miejscowym związku piłki nożnej, które pojawiły się po słabym występie nigeryjskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w Republice Południowej Afryki. Cień podejrzeń padł na prezesa i wiceprezesa związku. Jego aktualne władze muszą wytłumaczyć się z tego, jak rozdysponowały budżet w wysokości 24,5 miliona złotych przewidziany na przygotowania do mundialu.

Economic and Financial Crimes Commission (Komisja ds. Przestępczości Gospodarczej i Finansowej) do czasu wyjaśnienia podejrzeń zablokowała konta związku piłkarskiego.

Przedstawiciel NSC oświadczył, że głównym zadaniem nowopowołanego ciała będzie dbanie o przejrzystość i poprawność operacji finansowych w krajowym sporcie. Przyznał ponadto, że walka z korupcją stanowi dla sportowych władz priorytet i zapowiedział ścisłą współpracę z Corrupt Practices and Other Related Offences Commission (Niezależna Komisja do spraw Praktyk Korupcyjnych i Innych Powiązanych Przestępstw), by skończyć z antykorupcyjną niemocą.

W spektrum zainteresowania panelu mają znaleźć się wszystkie krajowe związki sportowe. Panel przyjrzeć ma się również pracownikom i poczynaniom samego ministerstwa, by zagwarantować, że i tam przestrzega się zasad przejrzystości w poczynaniach.
 

Źródło: bbc.co.uk (31.07.2010), nigerianinquirer.com (1.08.2010)

 

do góry