Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Były wicepremier Tadżykistanu oskarżony

Funkcjonująca w Tadżykistanie instytucja antykorupcyjna wniosła akt oskarżenia przeciwko Tabosharowi Abdurahimowi Rasulowowi, byłemu wicepremierowi oraz byłemu dyrektorowi państwowego przedsiębiorstwa Zarya Vostoka. Podstawą prawną są artykuły Kodeksu Karnego mówiące o sprzeniewierzeniu państwowych środków oraz fałszerstwie dokumentów.

 

Powołując się na dyrektora  delegatury Agencji Kontroli Finansowej i Zwalczania Korupcji, agencja informacyjna Fergana napisała na swojej stronie internetowej, iż Rasulowowi zarzuca się, że w okresie, kiedy kierował Zarya Vostoka, spreparował dokumentację, dzięki której wyprowadził z firmy środki na łączną kwotę 1,7 miliona somoni (ponad 1,2 miliona złotych). Grozi mu za to kara do 12 lat pozbawienia wolności, konfiskata majątku oraz zakaz pełnienia określonych funkcji przez okres 5 lat.

W korupcyjnym procederze pomagać mieli mu główny inżynier oraz 5 innych wysoko postawionych pracowników firmy. Polegać miał on na preparowaniu dokumentów poświadczających zakup towarów, jednak po cenach znacznie wyższych niż rynkowe oraz na fałszowaniu dokumentów poświadczających zakup dóbr, w posiadaniu których przedsiębiorstwo już było.

Rasulow był przez wiele lat aktywnym politykiem, pełnił szereg funkcji publicznych, z piastowaniem teki wicepremiera włącznie. Ostatnio, z oskarżonym wraz z nim głównym inżynierem, zasiadał w parlamencie miasta Taboszar. Jednak na wniosek Agencji obaj mężczyźni pozbawieni zostali przysługującego im immunitetu, co pozwoliło na ich aresztowanie.Źródło: ferghana.ru (26.07.2010), asiaplus.tj (28.07.2010)

do góry