Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bułgaria: Kolejny celnik zatrzymany

W ramach prowadzonej przez bułgarską policję akcji pod kryptonimem „Granica”, zatrzymany został kolejny celnik pełniący służbę na przejściu granicznym z Turcją, Kapitan Andrejewo.

Przeprowadzona przez policję akcja jest odpowiedzią na liczne skargi krajowych i zagranicznych turystów, według których byli oni „szantażowani i nagabywani” przez celników.


Zatrzymani dotychczas  funkcjonariusze znajdowali się pod obserwacją policji od dwóch miesięcy. W tym czasie ustalono, że celnicy przyjmowali regularnie łapówki, w kwotach od 5 do 20 euro.                                                                                               

Przeprowadzona akcja jest najnowszym z szeregu działań podejmowanych przez rządzącą od roku w kraju partię Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), mających na celu walkę z korupcją oraz przestępczością.  Od czasu kiedy partia doszła do władzy, zatrzymanych zostało wielu członków wpływowych gangów podejrzewanych o pranie pieniędzy, handel narkotykami, korupcję i oszustwa podatkowe.

Prowadzone działania stanowią element przyjętej przez rząd strategii, mającej na celu zmianę wizerunku kraju, postrzeganego jako skorumpowanego i ogarniętego przestępczością zorganizowaną.

Jak mówił minister spraw wewnętrznych Bułgarii, Cwetan Cwetanow, systematyczne nadużycia trwały latami. „Położymy temu kres”, zapewnił.                                                       

Źródło: sofiaecho.com (5.07.2010)

 

do góry