Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaprzysiężenie 15. Prezydenta Filipin

Manila. Benigno Aquino III, syn prodemokratycznych bohaterów narodowych, byłej prezydent kraju Corazon Aquino i byłego senatora Benigno Aquino, przy okazji zaprzysiężenia na urząd prezydenta, zapowiedział setkom tysięcy Filipińczyków zrealizowanie przedwyborczych obietnic, w tym walki z głęboko zakorzenioną korupcją.

Podczas swojego pierwszego przemówienia w roli prezydenta, Aquino zapowiedział poprawę warunków inwestycyjnych w kraju, a także znalezienie słusznego rozwiązania w sprawie separatystycznego powstania islamistów na południu. Jak mówił, jego rodzice dążyli i zmarli za demokrację, pokój i  dobrobyt.

Wiele osób z oszacowanego przez policję na pół miliona tłumu zebranego na ceremonii zaprzysiężenia Aquino, ubranych było na żółto. Kolor ten jest symbolem rewolucji z 1986 roku, która doprowadziła do upadku reżimu Ferdynanda Marcosa i objęcia władzy przez matkę Aquino, Corazon.

Przed inauguracją, Aquino spotkał się w pałacu prezydenckim Malacanang z dotychczasową prezydent, Glorią Macapagal Arroyo, która jednak nie była obecna na ceremonii. We wtorek Aquino zapowiedział utworzenie komisji, która zbada kierowane wobec Arroyo oraz jej administracji podejrzenia korupcji, oszustw wyborczych oraz nadużywania władzy. Była już prezydent konsekwentnie zaprzecza formułowanym pod jej adresem oskarżeniom.

Źródło: thestar.com.my (30.06.2010) 

 

 

do góry