Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zamrożone 300 milionów dolarów

Ze względu na obawy, że środki przekazane Ministerstwu Zdrowia Zambii mogą zostać sprzeniewierzone, międzynarodowy fundusz postanowił wstrzymać przekazanie 300 milionów dolarów, przeznaczonych na leczenie AIDS, gruźlicy i malarii.

Założona w 2002 roku przez ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana, Global Fund, zajmuje się dostarczaniem najbiedniejszym państwom grantów finansowych na potrzeby realizacji programów walki z AIDS, gruźlicą lub malarią. Zdecydował się on wstrzymać przekazanie Ministerstwu Zdrowia obiecanych środków w związku z doniesieniami o przypadkach korupcji przy okazji innych, udzielonych Zambii grantów.

Zdaniem rzecznika prasowego funduszu, miejscowe władze nie podjęły dostatecznych działań, by zagwarantować, że w przypadku udzielenia pomocy, środki nie zostaną sprzeniewierzone, a dotrą do faktycznie potrzebujących. Zarzucił też Zambii brak reakcji na wysyłane przez Global Fund sygnały dotyczące niepokojących praktyk.

Organizacja zadeklarowała jednak, że postara się, by nie wpłynęło to na zabiegi ratujące życie. Część środków ma zostać przekazana z pominięciem instytucji państwowych bezpośrednio do podmiotów odpowiedzialnych za udzielanie pomocy.


Źródło: bbc.co.uk, novinky.cz (16.06.2010)

do góry