Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzenie korupcji w Watykanie

Rzym. Wobec jednego z najbardziej prominentnych kardynałów oraz byłego włoskiego ministra, prowadzone jest śledztwo w związku ze skandalem korupcyjnym, który dotarł do samego Watykanu. Sprawa dotyczy kardynała Crescenzio Sepe oraz byłego ministra infrastruktury i transportu Pietro Lunardiego.

Wśród osób objętych prowadzonym dochodzeniem znajduje się również bliski współpracownik premiera Silvio Berlusconiego, szef ochrony cywilnej, Guido Bertolaso.

Śledczy z Perugii ustalają fakty w sprawie korupcji związanej z realizacją opiewających na wiele milionów euro kontraktów na roboty publiczne, w szczególności w związku z organizacją pokaźnych projektów i wydarzeń, takich jak zeszłoroczny szczyt G8, czy obchody milenijne oraz odbudową zniszczonej trzęsieniem ziemi L’Aquili.

Kardynał Sepe pełnił funkcję prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów, skupiającej liczny majątek, głównie nieruchomości. Stanowisko to piastował do 2006 roku, kiedy to został przeniesiony do Neapolu. Podejrzewany jest o korupcję dotyczącą handlu nieruchomościami, w porozumieniu z byłym ministrem. Jak donoszą włoskie dzienniki La Stampa, Corriere della Sera i La Repubblica, Lunardi zakupił od kongregacji w 2004 roku nieruchomość po znacznie niższej, niż rynkowa cenie.

Watykan zobowiązał się do pełnej współpracy z organami  prowadzącymi w tej prawie śledztwo.

Źródła: telegraph.co.uk (21.06.2010), independent.ie (21.06.2010)
 

 

 

 

do góry