Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawo jazdy kluczem do nowej tożsamości

W Stanach Zjednoczonych prawo jazdy jest akceptowane jako dokument stwierdzający tożsamość niemal w każdej transakcji i sprawie urzędowej. Fałszywy dokument prawa jazdy wydany nielegalnym imigrantom jest kluczem do zupełnie nowej tożsamości.

Prokuratorzy w stanie New Hampshire podejrzewają, że pracownicy rządowi otrzymywali łapówki w zamian za wystawianie fałszywych praw jazdy i zaświadczeń o przeglądzie technicznym. Gazeta „Eagle Tribune” podała, że niemal 200 funkcjonariuszy z 17 agencji rządowych przez 9 miesięcy rozpracowywało korupcyjną siatkę wytwarzającą fałszywe dokumenty.

Śledztwo doprowadziło do zatrzymania 7 osób, w tym funkcjonariusza policji stanowej, pracownicę Wydziału Komunikacji (Division of Motor Vehicles) w Salem i 5 osób, które fałszywe dokumenty otrzymały.

Jak podaje portal cnhinews.com, przynajmniej w jednym przypadku tak uzyskane prawo jazdy miało posłużyć w ubieganiu się o paszport Stanów Zjednoczonych przez osobę, która posiadała już 6 dokumentów wystawionych na kilka różnych osób. Człowiek ten przebywał na terytorium kraju nielegalnie i był zamieszany w handel narkotykami.

W procederze uczestniczył też pracownik stacji obsługi pojazdów, który za łapówki w kwocie 2 tysięcy dolarów zaopatrywał osoby w fałszywe dokumenty. Następnie przekazywał namiary na kasjerkę w wydziale komunikacji, która za kolejne 500 dolarów wydawała prawo jazdy stanu New Hamsphire, wykorzystując przy tym akty urodzenia i numery socjalne (Social Security Number – odpowiednik PESEL) nienależące do ubiegających się o prawo jazdy osób.

Źródła: cnhinews.com (12.06.2010); eagletribune.com (10.06.2010)

 


 

do góry