Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Benigno Aquino III nowym prezydentem Filipin

Manila. Benigno Aquino III, syn prodemokratycznych bohaterów narodowych, byłej prezydent kraju Corazon Aquino i byłego senatora walczącego z reżimem Ferdinanda Marcosa, Benigno Aquino, odniósł miażdżące zwycięstwo w przeprowadzonych w maju wyborach prezydenckich na Filipinach. Obywatelom kraju obiecał walkę z powszechnymi na Filipinach korupcją oraz ubóstwem.

Wiceprezydentem został opozycyjny polityk, dotychczas burmistrz miasta Makati, Jejomar Binay.


Aquino otrzymał ponad 15 milionów głosów, wyprzedzając tym samym swojego najgroźniejszego rywala, Josepha Estradę, o około 5,7 miliona głosów. 50-letni Aquino, oficjalnie obejmie urząd w dniu 30 czerwca br. i będzie 15. prezydentem kraju.

Bliski przyjaciel nowego prezydenta, Florencio Abad, jest zdania, że Aquino, poprzez przywrócenie społecznego zaufania do rządu oraz walkę z korupcją, może uniknąć prób przejęcia władzy, które prześladowały poprzednich prezydentów, włącznie z jego matką, która przetrwała siedem prób zamachu oraz dotychczasową prezydent kraju Glorią Arroyo, która doświadczyła czterokrotnego usiłowania przejęcia władzy.

Aquino zobowiązał się uczynić priorytetem ściganie skorumpowanych urzędników. Administracja poprzedniej prezydent powszechnie oskarżana jest o przymykanie oka na szerzącą się korupcję.

Źródło: chron.com (8.06.2010)

 

 

 

 

 

 

 

do góry