Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Praga wprowadza antykorupcyjnego rzecznika

 

Opublikowano 31.05.2010

oprac. Wydział Informacji Antykorupcyjnej DP CBA

 

Stolica Czech będzie miała antykorupcyjnego rzecznika. Przewiduje to jeden z punktów miejskiej strategii przeciwdziałania korupcji, którą Radzie Miasta przedstawił zastępca prezydenta Pragi ds. polityki antykorupcyjnej i informatyzacji Milan Richter.

Przedstawiony projekt obejmuje 70 punktów, które zawierają propozycje konkretnych rozwiązań. Na jego podstawie ustanowiony miałaby być we władzach miasta specjalny urząd odpowiedzialny za przeciwdziałanie korupcji, nazwany antykorupcyjnym rzecznikiem. Miałby on badać doniesienia mieszkańców o przypadkach korupcji w miejskiej administracji.

Jak informuje Czeska Agencja Prasowa (Česká tisková kancelář), strategia przewiduje również dopuszczenie zwykłych obywateli do zasiadania w komisjach, które rozpatrują oferty podmiotów ubiegających się o miejskie zamówienia. Obniżona miałaby być również granica od której poszczególne jednostki administracyjne muszą uzyskać zgodę rajców na zawarcie umowy. Obecnie ich dyrektorzy mogą swobodnie rozpisywać przetargi do wartości 20 milionów koron, teraz zaś wszystkie umowy, których wartość przekracza 6 milionów koron musiałyby uzyskać akceptację Rady Miasta.

Kolejnym zaproponowanym rozwiązaniem jest wyłączenie z możliwości stawania do przetargów przedsiębiorstw o niejasnej strukturze majątkowej. Opracowane mają zostać wewnętrzne przepisy regulujące możliwość przyjmowania prezentów przez pracowników magistratu. Nad wypełnianiem wszystkich regulacji wynikających ze strategii miałaby czuwać zewnętrzna firma audytorska.

Rajcy miejscy zaprezentowany im projekt w głosowaniu zaakceptowali. Na wniosek burmistrza dzielnicy Praha 6 dodali przepisy rozszerzające kodeks etyki dla radnych o zapisy zobowiązujące ich do ujawnienia dochodów nie tylko z tytułu zasiadania w radach nadzorczych spółek, ale i z tytułu działalności w stowarzyszeniach i organizacjach, które np. są biorcami różnych grantów.

Wiceburmistrz Richter zadeklarował, że większość uregulowań pragnie wcielić w życie do końca września 2010 roku. Z rzecznikiem sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż Rada Miasta musi wpierw ustanowić ramy prawne dla jego działalności i wyposażyć go w odpowiednie kompetencje. Z tego względu funkcjonowanie będzie mógł on zacząć dopiero w 2011 roku.


Źródło: idnes.cz, ceskenoviny.cz (30.04.2010)

do góry