Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzenia korupcji w Centralnym Banku Australii

Bank Centralny Australii (Reserve Bank of Australia - RBA) znalazł się pod lupą śledczych w Wielkiej Brytanii, Indonezji i Malezji, którzy prowadzą sprawę możliwej korupcji. Przez ponad rok australijskie władze milczały na temat oskarżeń wysuniętych wobec RBA.

O skandalu poinformował jako pierwszy poseł Partii Pracy - Kelvin Thomson. Chcąc zmyć plamę na australijskim honorze, złożył  wniosek o rozpoczęcie publicznego przesłuchania.

Sprawę korupcji w firmie Securency International, w której RBA posiada 50 procent udziałów, zreferował komisji senackiej we wtorek 25 maja Tony Negus – Komendant Główny Australijskiej Policji Federalnej. Negus dodał, że sprawą zajmuje się 20 śledczych w kilku krajach.

Securency International Pty Ltd jest firmą eksportującą banknoty polimerowe (zawierające przezroczyste okienko i hologram), trudniejsze do podrobienia niż ich papierowe odpowiedniki. Po raz pierwszy zostały one wprowadzone do obiegu 28 stycznia 1988 roku przez Bank Centralny Australii, który wyprodukował je we współpracy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – CSIRO oraz Uniwersytetem w Melbourne. Australia eksportuje banknoty polimerowe, zarówno te przeznaczone do powszechnego obiegu, jak i pamiątkowe, do 20 krajów na świecie. Najbardziej popularne są one w krajach Azji i Pacyfiku, niektórych państwach Ameryki Południowej, natomiast w Europie posługują się nimi Irlandia Północna i Rumunia.

Firma Securency wraz ze spółką powiązaną Note Printing Australia, są podejrzane o wypłacenie ponad 50 milionów dolarów łapówek pośrednikom z krajów, jak to określono na stuff.co.nz – „podatnych na korupcję”, w zamian za przyznanie kontraktów na drukowanie pieniędzy przez zagraniczne banki centralne.


Richard Baker i Nick McKenzie z BusinessDay.com.au podają, że Indonezja i Malezja prowadzą śledztwo w związku z zatrudnieniem przez australijskie firmy pośredników w celu zdobycia kontraktów w obu krajach. W Indonezji od ponad dwóch lat otwarta jest sprawa Radiusa Christanto, który miał im pomóc w interesach z Indonezyjskim Bankiem Centralnym i tamtejszą wytwórnią papierów wartościowych - Perum Peruri.

Bank Centralny Australii obchodził w tym roku 50 rocznicę założenia (powstał 16 stycznia 1960 roku). W oświadczeniu zamieszczonym 25 maja tego roku na oficjalnej stronie Banku czytamy:

„Bank w pełni popiera bezpośrednie czynności powzięte w zeszłym roku przez Zarząd Securency dotyczące złożenia zawiadomienia do Australijskiej Policji Federalnej oraz przeprowadzenia zewnętrznej kontroli procedur stosowanych przez Securency w odniesieniu do jej pracowników. Bank wspiera Zarząd Securency w podejmowanych przez niego decyzjach, co do wprowadzenia wytycznych wynikających z tej kontroli.

W związku z faktem, że Australijska Policja Federalna nadal prowadzi śledztwo, Bank nie uważa za stosowne wydawania komentarzy w tej sprawie. Każdy przypadek złamania prawa powinien zostać zgłoszony policji.”

 

 Źródło: stuff.co.nz (26.05.2010); rba.gov.au/media-releases (25.05.2010); monety.kosela.pl
 

do góry