Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Badania nad korupcją w Armenii

Artykuł pt. „Niewielka świadomość programów antykorupcyjnych w Armenii”, który ukazał się na stronie armeniadiaspora.com, a poświęcony wynikom badania finansowanego przez program Mobilizacja Przeciw Korupcji USAID pokazuje, że zarówno przedsiębiorcy, jak i członkowie gospodarstw domowych, nie tylko nie wiedzą o antykorupcyjnych inicjatywach, ale też nie boją się brać czynnego udziału w korupcji.

Badanie „Korupcja w Armenii: Opinie społeczeństwa i przedsiębiorców 2009” zostało przeprowadzone na przełomie 2009 i 2010 roku przez armeński oddział Kaukaskiego Centrum Badań (Caucasus Research Resource Center – CRRC). Ośrodki CRRC znajdują się dodatkowo w Azerbejdżanie oraz Gruzji i mają za zadanie prowadzenie badań i analiz w zakresie polityki społecznej na Północnym Kaukazie. CRRC współpracuje z Fundacją Eurasia Partnership i Carnegie Corporation w Nowym Jorku.

Jak wynika z przeprowadzonych przez ośrodek badań na temat postrzegania korupcji w kręgach prywatnych i publicznych, kary za korupcję boi się najwyżej 8 procent z 1600 ankietowanych osób. Niewielka jest też świadomość o inicjatywach antykorupcyjnych prowadzonych przez podmioty państwowe czy pozarządowe. Niewielu ludzi pokłada nadzieję w działalność tych instytucji, czy wierzy, że mogą one cokolwiek zrobić, by korupcję ograniczyć.

Obie grupy, zarówno osób prywatnych, jak i właścicieli firm, zgadzają się, że korupcją w Armenii najbardziej skażeni są wysocy rangą urzędnicy.

 

Źródła: armeniadiaspora.com (13.05.2010); crrc.am

 
 

do góry