Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podręczniki za łapówki

Wydawnictwo Macmillan istniejące na rynku od 1843 roku i działające na terenie 80 państw, przez 6 lat nie będzie mogło otrzymać żadnego kontraktu oferowanego przez Bank Światowy.

Kara ta jest wynikiem sprawy korupcyjnej, która w ostatnich dniach ujrzała światło dzienne. Macmillan przyznał się do płacenia w latach 2008-2009 łapówek, w celu zabezpieczenia umowy dotyczącej sprzedaży podręczników w Sudanie.

Ta sprawa mogła się zakończyć dla wydawnictwa znacznie gorzej. Początkowo zakaz otrzymywania kontraktów miał trwać osiem lat. Jednak wydawnictwo samo zgłosiło się do Urzędu ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (SFO) i przeprosiło za zaistniałą sytuację oraz zło, jakie zostało w ten sposób wyrządzone. Władze Macmillana zobowiązały się do podjęcia kroków mających na celu wykluczenie takich sytuacji w przyszłości, zapowiedziały także zerową tolerancję dla przejawów korupcji.

Bank Światowy, który zarządza funduszem przeznaczonym na pomoc obszarom Sudanu najbardziej dotkniętym przez wojnę podkreślił, że wszystkie podmioty ubiegające się o kontrakty finansowane przez Bank Światowy muszą spełniać najwyższe standardy przejrzystości, niezależnie od tego czy wygrają one dane zlecenie, czy tylko biorą udział w konkursie.

Źródło:  ft.com (07.05.2010), independent.co.uk (07.05.2010), dailyfinance.com (05.05.2010);
 

do góry